5 problemów z oknami i jak sobie z nimi poradzić?

23 sierpnia 2023
admin

Okno przecieka? Nie możesz go zamknąć lub uchylić? Klamka przestała działać? A może szyby często są zaparowane? Jeśli borykasz się z podobnymi usterkami w swoich oknach, mamy dobrą wiadomość – prawdopodobnie możesz je naprawić (samodzielnie lub z pomocą fachowców). Sprawdź, co zrobić, gdy Twoje okna zaczną odmawiać posłuszeństwa. 

Nie mogę zamknąć lub otworzyć okna 

Jeśli zamknięcie lub otwarcie okna wymaga użycia siły, a do tego skrzydło opada i nie przylega równo do ramy, przyczyną problemu mogą być rozregulowane zawiasy. Być może wystarczy je wyregulować, żeby pozbyć się problemu. Możesz to zrobić przy użyciu klucza imbusowego albo wezwać fachowców, którzy szybko i sprawnie wyeliminują usterkę. 

Zdarza się też, że okno nie działa prawidłowo z powodu zanieczyszczenia okuć. Być może dostały się do nich np. liście, kurz, piasek czy fragmenty pianki montażowej. Warto wyczyścić dobrze okucia, używając do tego odkurzacza, a potem wilgotnej szmatki. Na koniec możesz nasmarować je olejem do konserwacji okuć, techniczną wazeliną lub smarem silikonowym. 

Jeśli przyczyna problemów z oknem jest np. wypaczenie skrzydła, konieczne będzie skorzystanie z usług serwisantów. 

Nie mogę uchylić okna 

Możesz otworzyć lub zamknąć okno bez problemu, ale nie możesz ustawić go w pozycji uchylnej? Przyczyn może być kilka. Są nimi np.:

  • Nieodpowiednia konserwacja zawiasów – nie były czyszczone i oliwione. Warto więc zrobić przegląd tego elementu, a potem wyczyścić go, nasmarować i ewentualnie wyregulować.
  • Nieprawidłowa obsługa okna – awaria systemu uchylnego może być spowodowana zbyt gwałtowną próbą przekręcenia klamki i otwarcia skrzydła. Jeśli po otwarciu okna skrzydło jest zaczepione tylko na jednym zawiasie (a trzy pozostałe są otwarte), zamknij i dociśnij skrzydło, ostrożnie przekręć klamkę do pozycji blokady, a następnie jeszcze raz, tym razem wolniej, otwórz okno. 
  • Źle działające prowadnice – do usunięcia tej awarii może być potrzebny serwisant, ponieważ naprawa prowadnic wymaga wyjęcia skrzydła z zawiasów. 
  • Awaria rozwórki – ten element zabezpiecza skrzydło przed opuszczeniem się. Jeśli ulegnie uszkodzeniu lub wytarciu, uchylenie albo zamknięcie okna może być niemożliwe. Czasem wystarczy docisnąć róg skrzydła do ościeżnicy podczas przekręcania klamki. Jeśli to nie wystarczy, wezwij fachowca. 

Klamka nie działa

Klamka to najczęściej eksploatowany element okna, ponieważ używamy jej za każdym razem, gdy chcemy otworzyć, zamknąć, uchylić czy rozszczelnić okno. Często to właśnie ona jako pierwsza ulega zniszczeniu i awariom. Oto co możesz z nią zrobić:

  • Jeśli klamka jest popękana i nie działa płynnie, możesz wymienić ją na nową. Wystarczy odkręcić starą klamkę śrubokrętem (prawdopodobnie krzyżakowym), a w jej miejsce przykręcić nową. 
  • Jeśli klamka obraca się dookoła i jednocześnie nie uruchamia mechanizmu otwierania/zamykania okna, prawdopodobnie zużyciu uległ metalowy trzpień, który znajduje się wewnątrz klamki. Sprawdź, jaką ma długość, poszukaj nieco większego i solidniejszego modelu w sklepie budowlanym, a potem zamontuj go w miejscu starego i zużytego.

Okno jest zaparowane od strony pokoju lub między szybami 

Nie ma potrzeby do zmartwień, jeśli okno jest zaparowane tylko od czasu do czasu (np. gdy na zewnątrz jest dużo zimniej niż w środku), a także w wilgotnych pomieszczeniach (w łazience po kąpieli czy w kuchni w trakcie gotowania). Jeśli jednak szyby parują często, w dodatku w pomieszczeniach o małej wilgotności, warto dowiedzieć się dlaczego. Być może wentylacja w budynku jest niewłaściwa lub niewydajna, albo okno jest nieszczelne, np. na skutek zużycia uszczelek (więcej o tym za chwilę). 

Jeśli okna są zaparowane między szybami, może to oznaczać, że:

  • Pakiet szybowy jest uszkodzony lub rozszczelniony.
  • Między szybami nie ma gazu izolacyjnego, który zapewnia izolację termiczną okna. 
  • Szyba jest pęknięta.

Istnieje możliwość wymiany uszczelek lub pakietu szybowego. Warto jednak wezwać fachowców, którzy trafnie ocenią źródło problemu.

Okno jest nieszczelne i przecieka

Nieszczelne okna nie zapewniają odpowiedniej ochrony przed warunkami atmosferycznymi. Mogą przeciekać podczas ulewnych deszczy, a także zwiększać straty ciepła i co za tym idzie – przyczyniać się do większych rachunków za energię. Przyczynami nieszczelności w oknach mogą być m.in.:

  • odkształcenia w wyniku starzenia się stolarki,
  • błędy montażowe, takie jak wstawienie w otwór okien w za małym rozmiarze czy pozostawienie zbyt małych szczelin dylatacyjnych,
  • nieprawidłowa regulacja skrzydeł,
  • nieprawidłowe dociśnięcie skrzydła do ramy, 
  • uszkodzenie uszczelek spowodowane np. wiekiem. 

Wskazówka! Jak sprawdzić docisk skrzydła do ramy? Otwórz okno, przyłóż kartkę do ramy, a potem zamknij okno. Jeśli wyjmiesz kartkę bez problemu spomiędzy ramy a skrzydła, oznacza to, że docisk jest za mały, a okno nieszczelne. 

W zależności od tego, który z wymienionych problemów jest przyczyną nieszczelności okien, możesz np. wyregulować skrzydło, wymienić uszczelki czy zwiększyć docisk okna. Jeśli jednak okna są odkształcone na skutek starości albo błędów montażowych, prawdopodobnie konieczna będzie ich naprawa przez fachowców lub wymiana na nowe.

Jeśli szukasz więcej porad dotyczących okien, zapraszamy na nasz blog. Chcesz wymienić okna w swoim domu lub mieszkaniu i zastanawiasz się, na jakie postawić i ile wydać? Zapraszamy do kontaktu z naszymi doradcami.