Brak prądu – jak ogrzać się w domu? Z jakich rozwiązań korzystać podczas awarii

20 października 2021
admin

Brak prądu – jak ogrzać się w domu? Z jakich rozwiązań korzystać podczas awarii

Awaria prądu, która zdarza się latem, nie wzbudza większego niepokoju. Dni są długie i ciepłe, więc mieszkanie pozostaje długo doświetlone. Wieczory spędzone przy świecach i planszówkach mają swój niepowtarzalny urok. Niestety, brak prądu zimą jest dużo większym zmartwieniem. Wcześnie zapadający zmrok i niskie temperatury sprawiają, że domownicy szybko zaczynają odczuwać dyskomfort. Sprawdź, co zrobić, jeżeli w Twoim mieszkaniu zabraknie prądu!

Brak prądu – zimno, coraz zimniej…

Nowoczesne systemy ogrzewania wymagają zasilania prądem, aby poprawnie działać. Niezależnie od tego, czy korzystasz z kotła gazowego, pieca na paliwo stałe (węgiel, pellet, drewno), instalacji olejowej czy elektrycznej – potrzebujesz prądu, bo każdym z urządzeń steruje się za pomocą elektroniki.

W przypadku poważnej awarii prądu nawet mieszkańcy osiedli, do których doprowadzone jest ogrzewanie miejskie, nie mogą czuć się bezpiecznie. Niewykluczone, że przerwa w dostawie elektryczności obejmie także sieć ciepłowniczą lub kotłownię, która zapewnia mieszkańcom ciepło.

Jak ograniczyć utratę ciepła?

Kiedy dojdzie do awarii prądu, postaraj się jak najszybciej ograniczyć straty. Przede wszystkim, załóż ciepłe ubranie i dopilnuj, aby to samo zrobili pozostali domownicy. Najlepszym rozwiązaniem jest ubranie się „na cebulkę”, czyli założenie kilku warstw ubrań (w ten sposób zapobiegniesz utracie ciepła skuteczniej, niż zakładając jeden gruby sweter). Konieczne będzie również założenie ciepłych skarpet i butów lub kapci.

W sytuacji, gdy awaria prądu przypada na noc, załóż ciepłą piżamę i skarpety, a następnie przykryj się tak ciepło, jak to tylko możliwe (możesz sięgnąć po kilka nakryć, np. kołdrę i koc lub kilka kołder). Jeżeli w mieszkaniu jest bardzo zimno (poniżej 15 stopni Celsjusza), postaraj się ogrzać również od spodu, podkładając dodatkową warstwę pod prześcieradło. Może być to koc, kołdra lub dodatkowy materac.

Awaria przeciąga się i temperatura w mieszkaniu ciągle spada? Wybierz jedno pomieszczenie, w którym będą przebywać domownicy i postaraj się maksymalnie ograniczyć w nim utratę ciepła. Zasłoń wszelkie prześwity pod drzwiami i upewnij się, że ciepło nie ucieka przez nieszczelne okna. W żadnym wypadku nie zasłaniaj jednak kratek wentylacyjnych, co mogłoby skutkować nagromadzeniem dwutlenku węgla w pomieszczeniu!

Warto wiedzieć! Jeżeli zaopatrzysz swój dom w wysokiej jakości okna, zapobiegające utracie ciepła, chwilowy brak ogrzewania nie będzie Ci straszny. Masz wątpliwości, czy Twoje obecne okna zdałyby tak trudny egzamin? Prawdopodobnie czas na ich wymianę!

Dodatkowe źródło ciepła

W przypadku, gdy mieszkanie szybko ochładza się, pomimo podjęcia działań na rzecz ograniczenia strat ciepła, powinieneś wprowadzić dodatkowe źródło ogrzewania. Krok ten może okazać się niezbędny, jeżeli w Twoim mieszkaniu znajdują się osoby szczególnie wrażliwe na zimno – niemowlęta, seniorzy czy osoby o obniżonej odporności.

W przypadku awarii ogrzewania możesz sięgnąć po grzejnik olejowy lub termowentylator (popularną farelkę), jednak podczas przerwy w dostawie prądu na nic się one nie zdadzą (chyba że posiadasz agregat prądotwórczy i możesz z niego skorzystać). 

Jakie masz zatem opcje? Spójrz poniżej:

  • Kominek lub koza – jeżeli w Twoim mieszkaniu znajduje się piec wolnostojący (tzw. koza), kominek murowany lub wkład kominkowy, teraz masz okazję, aby z nich skorzystać! Niestety, tego typu urządzenia zamontować można jedynie podczas gruntownego remontu (lub budowy domu), chociażby z powodu konieczności instalacji odpowiedniego komina.
  • Palniki i promienniki gazowe – to urządzenia, z których możesz korzystać przy braku prądu. Pamiętaj jednak, że przy nieodpowiednim użytkowaniu mogą okazać się bardzo niebezpieczne! Korzystanie z palników i promienników wymaga zapewnienia dostępu świeżego powietrza. Pamiętaj, że płomień gazowy zużywa tlen, który znajduje się w pomieszczeniu, a dodatkowo zwiększa wilgotność powietrza. Bądź bardzo ostrożny, jeżeli zdecydujesz się na tę opcję.
  • Biokominek – urządzenie zasilane jest etanolem i emituje płomień. Montuje się je w portalach na ścianie (podobnie do tradycyjnych kominków murowanych), dostępne są również modele wolnostojące. Biokominki pełnią funkcję dekoracyjną, czasem wykorzystuje się je również do utrzymywania wysokiej temperatury potraw. W kryzysowej sytuacji mogą jednak sprawdzić się jako źródło ciepła. Korzystanie z biokominka wymaga zachowania ostrożności, analogicznie jak w przypadku palników gazowych (zapewnienie świeżego powietrza!).

Poważne awarie prądu to duże kłopoty dla domowników – zwłaszcza jeżeli mieszkasz z małymi dziećmi, osobami starszymi czy przewlekle chorymi. W przypadku braku ogrzewania i energii trudno jest znaleźć alternatywne (i bezpieczne) źródło ciepła. Większość awarii trzeba po prostu przeczekać. Warto więc zabezpieczyć się na taką ewentualność – wymieniając okna i drzwi wejściowe (pamiętaj, że możesz zrobić to również zimą!), instalując kominek lub zaopatrując się w agregat prądotwórczy.