Co ma wpływ na cenę okien?

14 października 2022
admin

Cena okien zawsze uzależniona jest od wielu czynników. Na ostateczny koszt wpływają m.in.: materiał i kolor ram, kształt okien, sposób otwierania skrzydeł czy parametry techniczne stolarki. Sprawdźmy, które okna z reguły są najtańsze, a które najdroższe i co może podnieść ich cenę.

Materiał, z którego zostały wykonane ramy 

Pierwszy czynnik, który warunkuje cenę okien, to materiał, z którego została wykonana stolarka. W naszej ofercie znajdziemy okna PVC (plastikowe), drewniane, aluminiowe i drewniano-aluminiowe. Każdy z tych surowców ma inne właściwości i inną cenę. Przyjrzyjmy się pokrótce każdej grupie. 

Okna plastikowe

Zawładnęły rynkiem już kilka dekad temu. Znajdziemy je w większości polskich domów, mieszkań czy instytucji. Trudno się dziwić – ramy i ościeżnice zostały wykonane z wytrzymałego i zarazem lekkiego tworzywa sztucznego (polichlorku winylu). Okna tego typu charakteryzują się bardzo dobrymi parametrami technicznymi i przystępnymi cenami. Są tańsze od okien drewnianych czy aluminiowych, a przy tym zapewniają dobrą izolacyjność termiczną i akustyczną, a do tego bezpieczeństwo i odporność na trudne warunki atmosferyczne.

Okna drewniane 

Są wyjątkowo trwałe i odporne na warunki atmosferyczne, wyróżniają się świetnymi parametrami technicznymi, a do tego są niezwykle eleganckie i stylowe. Ich dużą zaletą jest możliwość naprawiania usterek powstałych na ramach (czego nie oferują okna plastikowe). Stolarka drewniana jest bardziej kosztowna od okien PVC, ale cena uzależniona jest od gatunku drewna, z którego została wykonana. Najbardziej dostępne gatunki, takie jak sosna czy świerk, są zwykle najtańsze. Droższe, ale też bardziej wytrzymałe gatunki to rodzimy dąb czy egzotyczny eukaliptus i meranti. 

Okna aluminiowe i drewniano-aluminiowe

Okna aluminiowe to najbardziej wytrzymałe ze wszystkich rodzajów okien. Są bardzo odporne na uszkodzenia mechaniczne i na najtrudniejsze warunki atmosferyczne, takie jak wiatr, wilgoć, śnieg, mróz czy palące słońce. Do tego wyróżniają się nowoczesną stylistyką. Ich cena jest zwykle wyższa od okien plastikowych czy czasem nawet drewnianych, ale wiele zależy od indywidualnych ustaleń z klientami. 

Klienci, którym odpowiada stylistyka okien drewnianych, wybierają często okna drewniano-aluminiowe, które są połączeniem wytrzymałości aluminium z ciepłem i elegancją drewna. Ramy od strony wewnętrznej są wykonane z miłego w dotyku drewna, a od strony zewnętrznej – pokryte wytrzymałym, odpornym na uszkodzenia i warunki atmosferyczne aluminium. 

Kształt okien

Okna o standardowych kształtach – prostokątne czy kwadratowe – są tańsze niż okna okrągłe, owalne, ze skosami czy zakończone łukami. Produkcja i montaż takiej stolarki wymagają zastosowania bardziej zaawansowanych technik i wymagają więcej pracy.

Kolor ram 

Zwykle najniższą cenę mają białe okna plastikowe. Za okna PVC z okleiną w innym kolorze lub imitującą drewno najczęściej trzeba dopłacić.

Okna drewniane mogą zostać pokryte farbą transparentną lub kryjącą. Ich ostateczna cena zależy m.in. od rodzaju farby, a także od tego, czy okna będą mieć taki sam kolor na zewnątrz i wewnątrz. 

Okna aluminiowe mogą mieć niemal dowolny kolor, ale cena ustalana jest zawsze indywidualnie z klientem. 

Parametry techniczne

Cena okien w bardzo dużym stopniu zależy od ich parametrów technicznych. Są nimi przede wszystkim:

Liczba pakietów szybowych

Pakiety dwuszybowe są tańsze niż pakiety trzyszybowe (i więcej). Należy mieć jednak świadomość, że im pakietów jest więcej, tym okna lepiej chronią przed stratami ciepła i lepiej izolują hałasy docierające z zewnątrz. 

Termoizolacyjność okien

O tym, jakie straty ciepła mogą generować okna, informuje współczynnik przenikania ciepła Uw. Im jest on niższy, tym straty ciepła (a co za tym idzie rachunki za energię) będą mniejsze, ale cena samej stolarki – wyższa. 

Współczynnik izolacyjności akustycznej Rw

Wyrażany jest w decybelach. Im współczynnik jest wyższy, tym okna lepiej chronią przed dźwiękami z zewnątrz. 

Sposób otwierania okien 

Im więcej funkcji mają okna, tym ich cena jest wyższa. Na przykład:

  • Mniej zapłacimy za okna jednoskrzydłowe niż dwu- i trzyskrzydłowe.
  • Wyższy koszt będą mieć okna, w których otwierane są wszystkie skrzydła, niż okna, w których np. jedno skrzydło jest nieruchome.
  • Okna rozwieralno-uchylne będą droższe niż okna, które nie dają możliwości uchylenia skrzydła. Osobną kategorią są okna i drzwi balkonowe przesuwne – mogą być droższe niż standardowe okna rozwieralne (zwłaszcza, jeśli dodatkowo można je uchylać). 

Wyposażenie dodatkowe

Na cenę okien wpływa także to, na jakie dodatkowe funkcjonalności się zdecydujemy. Wyposażenie dodatkowe może co prawda podnieść koszt okien, ale z drugiej strony znacznie podnosi też jakość użytkowania stolarki czy jej bezpieczeństwo. Do wyboru są takie dodatki jak:

  • stopniowanie uchyłu okna dzięki sterowaniu klamką, 
  • zatrzask balkonowy,
  • blokada otwarcia i zamknięcia okien (np. klamki z guzikami czy na klucz),
  • okucia antywyważeniowe,
  • nawiewniki poprawiające cyrkulacje powietrza.

Jeśli nie masz pewności, na które okna się zdecydować i jakie funkcje wybrać, skontaktuj się z nami. Chętnie udzielimy niezbędnych wskazówek, a także wycenimy okna bezpłatnie!