Dlaczego okna się psują? Kiedy wymagają naprawy, a kiedy konieczna jest wymiana?

24 stycznia 2024
admin

Nieszczelne i parujące okna, popsuta klamka, pęknięta szyba – to tylko niektóre z usterek, jakie często występują w oknach. Które z nich można naprawić? Kiedy wymienić okna na nowe? Jakie są najczęstsze przyczyny awarii i jak im zapobiegać? Sprawdźmy.

Dlaczego okna się psują? 

Powodów, przez które okna się psują, może być wiele. Wyróżniliśmy jednak 4 najczęstsze przyczyny usterek i awarii. 

Wiek okien 

Okna zużywają się w wyniku starzenia się materiałów. Z biegiem czasu zniszczeniu mogą ulegać usterki, okucia czy mechanizmy zamykania i otwierania okien. Stolarka traci szczelność, skrzydła się zacinają, a ramy wypaczają. Im niższej jakości są materiały zostały użyte do produkcji i montażu okien, tym szybciej się będą się one zużywać. 

Warunki atmosferyczne 

Ekstremalne warunki atmosferyczne mogą przyspieszać niszczenie okien i zużywanie się materiałów. Negatywny wpływ na okna mogą mieć: intensywne opady deszczu i śniegu, silne nasłonecznienie czy porywiste wiatry. Dlatego tak ważne jest, by wymieniając okna na nowe, wziąć pod uwagę to, jak bardzo będą one narażone na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych, a także, by wybrać okna o dobrych parametrach technicznych.

Niewłaściwa eksploatacja

To, jak na co dzień korzystamy z okien, ma wpływ na ich trwałość. Żeby zminimalizować ryzyko usterek, warto wdrożyć poniższe praktyki:

  • Nie dociążaj skrzydeł okiennych, nie wieszaj na klamkach ciężkich przedmiotów, nie szarp i nie ciągnij za klamkę. Wszystko to może uszkadzać zawiasy i powodować wykrzywianie się skrzydeł. 
  • Nie dociskaj okna na siłę ani nie przekręcaj klamki, jeśli czujesz opór lub blokadę. Być może między ościeżnicą a skrzydłem lub w okuciu utkwił niewielki przedmiot, który uniemożliwia otwarcie lub zamknięcie okna.
  • Co jakiś czas wykonaj przegląd mechanizmów, uszczelek i ogólnego stanu okien. Dzięki temu w porę wymienisz uszkodzone elementy i zapobiegniesz powstawaniu dalszych usterek.
  • Nie opieraj się o szybę, zamykając okno. Jeśli chcesz je docisnąć, oprzyj się o ramę (choć prawidłowo wyregulowane okna nie powinny stawiać żadnego oporu).
  • Jeśli remontujesz mieszkanie lub dom, koniecznie zabezpiecz okna, zwracając szczególną uwagę na okucia. Po remoncie usuń dokładnie wszystkie zanieczyszczenia i pył przy pomocy odkurzacza. Dopiero potem przejdź do mycia okien. 

Błędy podczas montażu i wady konstrukcyjne 

Niewłaściwa instalacja okien może przyczyniać się do powstawania nieszczelności, a co za tym idzie do obniżenia parametrów okien w zakresie izolacyjności termicznej i akustycznej. Z kolei błędy konstrukcyjne mogą powodować szybsze zużywanie się okien oraz i stać się przyczyną częstszych napraw. 

Co w oknach psuje się najczęściej? 

Do najczęściej występujących usterek okien należą: pęknięte szyby, nieszczelności i awarie mechanizmów. Przyjrzyjmy się im bliżej. 

Pęknięte szyby

Jeśli pakiet szybowy w oknie został wyprodukowany z kruchego, niskiej jakości szkła, wówczas istnieje ryzyko, że szyba pęknie nawet przy niezbyt mocnym uderzeniu. Ryzyko pęknięcia czy wybicia szyby jest wyższe starych i niskiej jakości oknach. Nowoczesne okna są jednak wyposażone w pakiety szybowe o bardzo dużej wytrzymałości, dzięki czemu prawdopodobieństwo uszkodzenia szyby jest niższe (może się to zdarzyć np. po uderzeniu o bardzo dużej sile, w wyniku wad fabrycznych czy nieprawidłowego montażu).

Nieszczelności 

Nieszczelne okno potrafi mocno dawać się we znaki (zarówno zimą, jak i latem). Właściwości termoizolacyjne spadają, a to przekłada się na komfort cieplny mieszkańców i rachunki za ogrzewanie. W dodatku nieszczelne okna mogą parować, a na ich powierzchni może skraplać się woda, co z kolei prowadzi nierzadko do powstawania pleśni. 

Przyczynami nieszczelności okien mogą być np. uszkodzone uszczelki (które często twardnieją, a potem rozpadają się ze starości), wypaczone ramy, popsute zawiasy czy uszkodzone silikonowe uszczelnienia.

Awarie mechanizmów 

Jeśli awariom ulegają klamki, okucia czy zawiasy, może to powodować trudności w otwieraniu, zamykaniu i uchylaniu okien. Takie usterki powstają najczęściej na skutek niewłaściwego użytkowania okien, braku systematycznej konserwacji i pielęgnacji tych elementów, a także nieprawidłowego montażu.

Kiedy okno można naprawić?

Wiele usterek okien można naprawić – samodzielnie lub z pomocą wykwalifikowanych serwisantów. Zwykle możliwe do naprawy są m.in.:

  • Awarie okuć – aby pozbyć się usterki, często wystarczy je wyczyścić i wyregulować przy pomocy klucza imbusowego. Jeśli usterka pojawiła się w rozwórkach czy zasuwnicy czołowej, lepiej będzie poprosić o pomoc specjalistów. 
  • Problemy z otwieraniem/zamykaniem okien – żeby usunąć usterkę, można np. wymienić na nowe klamkę, osłonki zawiasów, prowadnice czy zepsute rozwórki lub  wyczyścić i wyregulować ruchome elementy.
  • Pęknięta szyba – jeśli pękła szyba lub pakiet szybowy, a Ty nie chcesz wymieniać całego okna, być może możliwa będzie wymiana pakietu szybowego na nowy.
  • Uszkodzenia silikonu (wewnętrzne lub zewnętrzne) – możesz samodzielnie usunąć stary silikon i zastąpić go nowym.
  • Uszkodzone, popsute uszczelki – uszczelki mogą z czasem twardnieć i rozpadać się ze starości. W razie potrzeby można wymieniać je na nowe.

Kiedy wymienić okno na nowe?

Mimo iż wiele usterek okien można naprawić, to czasem wymiana okien na nowe jest nieunikniona. Zdarza się to przede wszystkim wtedy, gdy okna są stare. Jeśli przez wieloletnią eksploatację okna przestają spełniać swoje funkcje, są nieszczelne, a ich obsługa utrudniona, to należy rozważyć montaż nowych okien. Nieszczelne okna prowadzą do strat energii i do wysokich rachunków za ogrzewanie, nie chronią przed hałasem i nie zapewniają domownikom komfortu i bezpieczeństwa. 

Okna warto wymienić na nowe, także wtedy, gdy ramy okien są wypaczone lub uszkodzone. Można próbować doraźnych metod, by chwilowo zwiększyć szczelność i funkcjonalność skrzydeł, ale prędzej czy później wymiana okna na nowe będzie nieunikniona. 

Również uciążliwe nieszczelności najczęściej zmuszają do montażu nowych okien. Jeśli wymiana uszczelek i silikonu czy regulacje okuć i innych elementów okazują się nieskuteczne, a problemy z nieszczelnością okien powracają, wówczas warto rozważyć wymianę okien na nowe. 

Nowe, solidne okna to większy komfort dla domowników, większa oszczędność energii (i mniejsze rachunki) oraz większe bezpieczeństwo. Nowoczesne, wysokiej jakości okna chronią przed stratami ciepła, są funkcjonalne i wygodne w użytkowaniu, chronią przed hałasami z zewnątrz, a do tego wyglądają elegancko. Jeśli rozważasz wymianę okien w swoim mieszkaniu lub domu, chętnie doradzimy Ci, na jakie rozwiązania postawić, a potem zajmiemy się przygotowaniem i montażem okien. Wystarczy, że skontaktujesz się z nami. Zapraszamy.