Na co zwrócić uwagę, wybierając drzwi tarasowe? Rodzaje systemów tarasowych

5 czerwca 2019
admin

Drzwi tarasowe pełnią nie tylko funkcje użytkowe, ale też estetyczne. Optycznie powiększają pomieszczenia, wpuszczają do środka dużo naturalnego światła i w mgnieniu oka pozwalają przewietrzyć wnętrza. Duże, nowoczesne systemy tarasowe są eleganckie i dodają pomieszczeniom nowoczesnego charakteru, są energooszczędne, dźwiękoszczelne i wygodne w użytkowaniu. Sprawdź, na co zwrócić uwagę, zanim zaaranżujesz wyjście na taras czy balkon i z jakich rozwiązań możesz korzystać.

Na co zwrócić uwagę?

Przede wszystkim wybierz sposób otwierania drzwi. Popularne jeszcze kilkanaście lat temu tradycyjne drzwi balkonowe (rozwierane), które otwiera się zwykle do wnętrza pomieszczenia, powoli odchodzą do lamusa. Zamiast nich montuje się systemy przesuwne lub harmonijkowe. Oto rozwiązania, z których możesz skorzystać:

  • Systemy podnoszono-przesuwne – aby otworzyć takie drzwi, wystarczy przesunąć je na bok. Ich obsługa jest łatwa, a skrzydła poruszają się lekko i cicho. Wykonuje się je przede wszystkim z drewna, aluminium lub z połączenia obu materiałów. Dzięki temu możliwe jest wykonanie bardzo dużych przeszkleń. Jest to doskonałe rozwiązanie do domów energooszczędnych i pasywnych.
  • Systemy uchylno-przesuwne – drzwi otwierają się po uprzednim ich uchyleniu. Dzięki temu możesz wietrzyć pomieszczenia bez konieczności otwierania całego skrzydła. Mogą być wykonane z PVC, drewna lub aluminium. Nadają się do małych i dużych pomieszczeń.
  • Systemy harmonijkowe – mogą być zbudowane z 3-7 skrzydeł, które możesz skonfigurować w dowolny sposób. Dzięki temu możliwe jest przeszklenie dużej powierzchni, a także pełne złożenie systemu i „otwarcie” niemal całej ściany.

Zanim zdecydujesz się na dany system tarasowy, weź pod uwagę też parametry techniczne, takie jak:

  • współczynnik przenikania ciepła U (im niższy, tym lepiej),
  • współczynnik Rw wyrażony w decybelach, który informuje Cię izolacyjności akustycznej,
  • współczynnik Pa, który określa, jak bardzo okna są odporne na parcie wiatru,
  • liczba komór profili w ramach,
  • przeszklenia – dwu-, trzy- lub czteroszybowe.

Koniecznie należy uwzględnić także maksymalne wymiary, jakie można uzyskać przy montażu jednego systemu.

Innowacyjne funkcje okien tarasowych

Nowoczesne systemy tarasowe mogą być w pełni automatyczne. Dzięki bogatemu zapleczu naukowo-technicznemu, okna i drzwi Drutex mogą być sterowane zdalnie – za pomocą pilota, telefonu czy tabletu. Takie inteligentne rozwiązania zwiększają nie tylko komfort użytkowania, ale także poziom bezpieczeństwa domowników. Pozwalają zaoszczędzić energię, mogą być połączone z systemem antywłamaniowym oraz systemem przeciwpożarowym.

Wskazówka! Systemy tarasowe a położenie tarasu względem stron świata

Duże przeszklenia montuje się zwłaszcza od strony zachodniej i południowej, ponieważ dzięki temu do wnętrza wpada duża ilość światła. Zimą pozwala to ograniczyć wydatki na ogrzewanie. Warto jednak pamiętać, że przeszklenia po południowej i zachodniej stronie mogą powodować nadmierne nagrzewanie się wnętrz, zwłaszcza w sezonie letnim. Warto zamontować zewnętrzne lub wewnętrzne rolety, żaluzje lub zawiesić zasłony, by zachować optymalną temperaturę w mieszkaniu lub domu.

Jeśli Twój taras położony jest od strony północnej lub wschodniej, być może obawiasz się, że duże przeszklenie spowoduje straty ciepła w pomieszczeniach. Niesłusznie. Nowoczesne okna i drzwi balkonowo-tarasowe Drutex wykorzystują innowacyjne rozwiązania i materiały, dzięki którym współczynnik przenikania ciepła jest niski. Co za tym idzie – okna są wysoce energooszczędne i dźwiękoszczelne.

Drzwi tarasowe Drutex Warszawa – Idealne rozwiązanie do wykonywania modnych przeszkleń tarasowych i balkonowych o dużych gabarytach nadające wnętrzom unikatowego charakteru. Zapraszamy do naszego salonu okien i drzwi w Warszawie, ul. Wspólna 2G (Warszawa-Wesoła).