Duże okna tarasowe

12 października 2020
admin

Zalety i wady dużych okien w domach

Duże okna w domach, wychodzące na ogród, patio czy taras, wyglądają nowocześnie, dodają wnętrzom przestronności i zdecydowanie podnoszą walory estetyczne zarówno pomieszczeń, jak i całego budynku. Montaż okazałych przeszkleń ma jednak nie tylko same zalety. Sprawdź, jakie korzyści, a jakie niedostatki mogą wynikać z montażu dużych okien.

Zalety dużych okien w domach

W domach jednorodzinnych montuje się stolarkę okienną w różnych rozmiarach – możesz zdecydować się na okna w tradycyjnych rozmiarach, duże okna panoramiczne czy nawet na okna sięgające od podłogi do sufitu. Sprawdź, jakie korzyści wynikają z montażu dużych przeszkleń:

Jasne, doświetlone wnętrza – przez okna o dużej powierzchni do wnętrz wpada duża ilość naturalnego, dziennego światła. Dzięki temu pomieszczenia są jasne i słoneczne, a co za tym idzie – przytulne i ciepłe. Ma to duże znaczenie zwłaszcza jesienią i zimą, kiedy dni są krótsze, a naturalnego światła do wnętrz wpada znacznie mniej niż latem czy wiosną.

Oszczędność energii – ponieważ do wnętrz przez obszerne przeszklenia wpada dużo światła, w pomieszczeniach dłużej jest widno. Dzięki temu popołudniami czy w ciągu dnia nie trzeba doświetlać wnętrz sztucznym światłem, a to z kolei pozwala zmniejszyć rachunki za zużycie energii. Ponadto więcej światła to też więcej ciepła – jesienią i zimą łatwiej jest dogrzać wnętrza, które dłużej ogrzewa słońce.

Estetyka i przestronność – wnętrza z dużymi przeszkleniami wydają się bardziej przestronne niż pomieszczenia, w których zamontowano stolarkę okienną w mniejszych rozmiarach. Dzięki dużym oknom można zyskać wrażenie otwartej przestrzeni i dodać wnętrzom lekkości. Ponadto za sprawą dużych przeszkleń budynek prezentuje się nowocześnie i elegancko także z zewnątrz. Okazałych rozmiarów okna w płynny sposób łączą przestrzeń domową z ogrodem czy tarasem.

Widoki – jeśli okna wychodzą na ogród czy estetyczny taras (nie wspominając już o łąkach lub lasach), przebywanie we wnętrzach staje się przyjemniejsze. Ładny widok za oknem pozwala się zrelaksować i daje poczucie przebywania bliżej natury.

Okna i drzwi tarasowe, które sięgają niemal od podłogi do sufitu (lub takie, które mają znacznie większe rozmiary niż tradycyjna stolarka), otwierają budynek na otoczenie. Dzięki temu, nie wychodząc z domu, możesz napawać się widokiem ogródka, obserwować gwiazdy czy cieszyć się widokiem wschodzącego lub zachodzącego słońca.

Wady dużych okien w domu

Mimo licznych zalet dużych okien w domach jednorodzinnych takie rozwiązanie może też pociągać za sobą pewne niedogodności. Sprawdź, jakie mogą być wady dużych okien:

Cena – duże przeszklenia są najczęściej droższe niż okna standardowych rozmiarów. Nie tylko z uwagi na ich rozmiar, ale też na konieczność zastosowania wysokiej jakości materiałów, często znacznie bardziej wytrzymałych niż w mniejszej stolarce. Ceny są uzależnione m.in. od wykorzystanych technologii i materiałów konstrukcyjnych. Na koszty mają wpływ np. sposoby otwierania okien i sterowania nimi czy wykorzystanie rozwiązań antywłamaniowych. Warto jednak pamiętać, że często płacąc więcej, można zyskać nie tylko duże, ale też wysokiej jakości, wytrzymałe przeszklenia, które będą funkcjonalne i trwałe przez długie lata.

Wyzwanie aranżacyjne – im pomieszczenie jest większe, tym większe mogą być okna, ponieważ „utrata” jednej ściany nie będzie zbyt dotkliwa. W małych salonach czy sypialniach należy wziąć jednak pod uwagę, że pokój może stać się nieustawny. Przy największych przeszkleniach nie ustawisz regału, komody, szafy, ani innych mebli do przechowywania. Możesz jednak zdecydować się na ustawienie w okolicy mebli do wypoczynku, by napawać się widokami zza okna, ewentualnie stołu z krzesłami. Zamiast przeszklonej ściany możesz zdecydować się na montaż dużych okien panoramicznych i w takiej sytuacji wykorzystać np. przestrzeń pod parapetami czy pomiędzy oknami.

Utrzymanie w czystości – mycie dużych okien może okazać się wyzwaniem. Utrzymanie w czystości okazałych przeszkleń jest zwykle czasochłonne i wymaga sporo pracy. Na szczęście dostępność dobrych akcesoriów i detergentów do czyszczenia szyb może znacznie ułatwić zadanie. Jeśli nie chcesz poświęcać czasu na mycie dużych okien, możesz zdecydować się na skorzystanie z usług firmy zewnętrznej.

Prywatność – wielu inwestorów obawia się o utratę prywatności. Duże okna w domu nie muszą jednak się z tym wiązać. By temu zapobiec, większe przeszklenia najlepiej montować od strony ogrodu, a nie od ulicy, a dodatkowo warto postawić na wygodne rolety, żaluzje czy plisy.

Czy duże okna w domu oznaczają straty ciepła zimą i nagrzewanie się wnętrz latem?

Duże okna kojarzą się często z utratą ciepła zimą i nadmiernym nagrzewaniem się wnętrz latem. Jeśli zdecydujesz się na słabej jakości stolarkę z nieodpowiednimi szybami, faktycznie może tak się zdarzyć. Na rynku są jednak dostępne takie rozwiązania, dzięki którym współczynnik przenikania ciepła będzie niski. Decydując się na stolarkę z dużymi przeszkleniami, rozważ wybór okien energooszczędnych, które charakteryzują się odpowiednimi parametrami i chronią wnętrza przed utratą ciepła. Latem warto osłaniać okna zasłonami czy roletami, by zmniejszyć ilość promieni słonecznych, zwłaszcza w godzinach, w których słońce świeci prosto w Twoje okna.

Warto też wziąć pod uwagę rozmieszczenie okien względem stron świata. Największe okna najlepiej umieścić od strony południowo-zachodniej. Dobrze jest więc po tej stronie zlokalizować strefę dzienną czy jadalnię. Dzięki temu w drugiej części dnia naturalne światło będzie umilało domownikom czas, a do tego zimą te pomieszczenia będą najlepiej ogrzane. W domach energooszczędnych i pasywnych małe okna montuje się natomiast od strony północnej (lub całkowicie rezygnuje się ze stolarki po tej stronie).