Co potrafi inteligentny dom?

14 maja 2019
admin

Co potrafi inteligentny dom? Czy rozwiązania typu smart można stosować także w mieszkaniach?

Inteligentny dom to taki, który jest zawsze krok przed Tobą. Ułatwia funkcjonowanie domowników, zwiększa ich komfort oraz poczucie bezpieczeństwa, a także pozwala obniżyć rachunki za energię elektryczną i ogrzewanie. Dzięki rozwiązaniom typu smart możesz sterować ogrzewaniem, roletami, oknami czy systemem alarmowym za pośrednictwem aplikacji zainstalowanej w smartfonie lub tablecie, przy pomocy pilota czy centrali sterującej. Z takich możliwości możesz korzystać zarówno wtedy, gdy mieszkasz w domu, jak i w mieszkaniu w bloku czy kamienicy. Dowiedz się więcej na ten temat.

Inteligentny dom – co to znaczy, że możesz nim sterować?
Aby dom lub mieszkanie mogły być nazwane inteligentnymi, konieczny jest montaż centrali sterującej, do której podłączone zostaną wybrane sprzęty czy elementy wyposażenia, a także obsługujące je sterowniki. Często wystarczy podłączyć specjalny router do domowej sieci Wi-Fi i poczekać, aż system sam się skonfiguruje. Następnie wszystkimi sprzętami można sterować z poziomu przeglądarki internetowej czy aplikacji. Niektóre systemy wyposażone są dodatkowo w piloty, inne w panele montowane na ścianach.

Dzięki aplikacji mobilnej możesz sterować systemem z dowolnego miejsca – nawet będąc w pracy czy na wakacjach.

Oto kilka przykładowych funkcji systemów smart:

Sterowanie światłem – możesz zamontować specjalne włączniki światła i czujniki ruchu. Dzięki temu będziesz mógł zaprogramować natężenie światła czy ustawić tzw. sceny (sterując wieloma urządzeniami jednocześnie, możesz stworzyć odpowiedni nastrój i wydzielić strefy w pomieszczeniu). Po wyjściu z domu przypomina Ci się, że światło w łazience jest włączone? Twoje spotkanie przedłuża się do późnych godzin wieczornych i martwisz się, że Twój pies został sam w ciemnym mieszkaniu? Wystarczy, że użyjesz aplikacji i włączysz lub wyłączysz światło.

Sterowanie oknami i roletami – dobrej jakości okna, o wysokich parametrach termicznych, mogą znacznie przyczynić się do zmniejszenia rachunków za ogrzewanie. To także niewątpliwie więcej komfortu dla domowników. Inteligentne okna i rolety zewnętrzne, podłączone do centrali sterującej, mogą być wyposażone w specjalne czujniki, a co za tym idzie – reagować na zmieniające się warunki atmosferyczne (i zamykać się np. wtedy, gdy zaczyna padać deszcz). Ponadto mogą być podłączone do systemu przeciwpożarowego, zamykać się lub otwierać o określonej porze, albo wtedy, gdy w pomieszczeniu będzie za ciepło (i zamykać się, gdy zrobi się zimno). Okna mogą się uchylać, przesuwać i otwierać pojedynczo lub w zintegrowanych grupach.

Sterowanie ogrzewaniem – dzięki systemom smart możesz np. ustawić stałą temperaturę, jaka ma panować w pomieszczeniach. Czujniki temperatury zmniejszą poziom grzania, gdy zacznie robić się za ciepło. Możesz też zaprogramować system w taki sposób, że po wyjściu z domu wszystkich domowników, temperatura spadnie, a tuż przed Waszym powrotem, grzanie ponownie się uruchomi.

To tylko kilka przykładów zastosowania rozwiązań typu smart w domu czy mieszkaniu. Oprócz wymienionych możemy wymienić jeszcze takie funkcjonalności jak:

  • Sterowanie klimatyzacją,
  • Sterowanie instalacją elektryczną – włączanie lub wyłączanie sprzętów podłączonych do specjalnych gniazdek,
  • Sterowanie awaryjnym zasilaniem,
  • Stały nadzór nad systemem alarmowym i monitoring domu,
  • Sterowanie sprzętem elektrycznym,
  • Montaż czujników ogrzewania, które wyłączają kaloryfery podczas wietrzenia mieszkania,
  • Zdalne sterowanie markizami, roletami i zasłonami.

Jak widzisz, inteligentne domy i mieszkania mają wiele zalet. Dają Ci możliwość zdalnego dostępu do systemu sterującego, pozwalają na zwiększenie bezpieczeństwa, oszczędzanie prądu i ogrzewania. Ponadto obsługa paneli sterujących jest intuicyjna, a montaż oprogramowania łatwy i szybki. Warto więc zastanowić się nad wdrożeniem rozwiązań typu smart w swoim domu.