Porady
Jak dbać o ramy okien
Jak dbać o ramy okien drewnianych, aluminiowych i PVC?
O każde okna trzeba dbać – nie ulega to żadnej wątpliwości. Tylko w taki sposób ramy i szyby będą wyglądały estetycznie, profile zachowają funkcjonalność, a okna będą chronić Twoje mieszkanie lub dom od wiatru, wilgoci i niskich temperatur. Warto jednak wiedzieć, jak dbać o okna w zależności od tego, z jakiego materiału zostały wykonane. Zapoznaj się z naszymi wskazówkami, aby przekonać się, które okna są najłatwiejsze w utrzymaniu, a które wymagają nieco więcej wysiłku.
Okna PVC (okna plastikowe)
Pielęgnacja okien PVC jest niewymagająca i stosunkowo łatwa. Ramy okien plastikowych należy myć łagodnym, ale skutecznym detergentem. Taki środek powinien usuwać zabrudzenia i odtłuszczać powierzchnię okien. Nie należy stosować preparatów, które:
zawierają drobinki ścierające,
substancje chemiczne, wnikające w tworzywo PWC i rozpuszczające je (czyli wszelkiego rodzaju rozpuszczalników).
Jeśli będziesz stosować silne preparaty naruszające powłokę ram (mechanicznie lub chemicznie), ich powierzchnia może zmatowieć, a na jej powierzchni mogą pojawić się przebarwienia. Ponadto w wyniku działania takich detergentów tworzą się często drobne pory, w które wnika brud. Jego usunięcie zwykle okazuje się niemożliwe.
Do mycia okien plastikowych możesz wykorzystywać po prostu wodę z płynem do naczyń lub środek przeznaczony do mycia ram.
Okna aluminiowe
Ramy okienne wykonane z aluminium są estetyczne i trwałe. W przypadku okien Drutex są też pokryte warstwą, która zabezpiecza je przed korozją. Jednak aby takie okna przetrwały długie lata, konieczna jest regularna, nieskomplikowana pielęgnacja.
Niebezpieczeństwo, jakie może czyhać na aluminiowe ramy to korozja. Powodują ją np. spaliny, brud i kurz. Aby cieszyć się doskonałą funkcjonalnością i pięknym widokiem aluminiowych ram, należy regularnie usuwać z nich zabrudzenia:
Lekko zabrudzone ramy możesz myć miękką, wilgotną szmatką z dodatkiem np. łagodnego płynu do mycia naczyń.
Ramy średnio i mocno zabrudzone należy myć specjalnymi detergentami do pielęgnacji aluminium.
Jeśli chcesz dodatkowo zadbać o swoje aluminiowe okna, możesz wykorzystać środki do konserwacji karoserii samochodowych.
Do mycia okien aluminiowych nigdy nie stosuj:
- kwaśnych roztworów,
- materiałów ściernych,
- rozpuszczalników,
- środków piorących.
Okna drewniane
Okna drewniane są piękne, funkcjonalne i długowieczne, ale tylko pod warunkiem odpowiedniej pielęgnacji i systematycznej renowacji.
Przede wszystkim myj okna kilka razy w roku – usuwaj kurz, brud czy ślady po owadach. Wszystko po to, by zabrudzenia nie uszkodziły powłoki lakierniczej. Wykorzystuj do tego wodę i preparat czyszczący – najlepiej specjalistyczny środek do mycia drewna, ewentualnie płyn do naczyń (koniecznie bez amoniaku!).
Stosuj preparaty zabezpieczające, które pozostawiają na ramach warstwę chroniącą przed uszkodzeniami. Możesz wykorzystywać do tego emulsje czy balsamy do drewnianych ram. Zwykle takich zabiegów nie należy przeprowadzać podczas najcieplejszych dni, dużego nasłonecznienia i wtedy, gdy temperatura nie przekracza kilku stopni Celsjusza.
Regularnie sprawdzaj stan powłoki lakierniczej. Jeśli zauważysz zadrapania lub otarcia, wykonaj następujące czynności:
Delikatnie zeszlifuj miejsce, w którym powstało uszkodzenie powłoki drobnym papierem ściernym (pamiętaj, aby nie uszkodzić drewna!).
Usuń ściereczką powstały pył.
Nałóż warstwę połówki malarskiej.
Jeśli nie masz doświadczenia lub nie chcesz ryzykować, skorzystaj z usług specjalistów.
Co kilka lat (zwykle 5-8) przeprowadzaj renowację okien. Polega to na usunięciu warstw środków pielęgnacyjnych i zabezpieczających oraz na odnowieniu powłoki malarskiej.
Jeśli zastanawiasz się nad montażem okien drewnianych Drutex, nie obawiaj się, że nie będziesz wiedzieć, jak o nie dbać.
Udzielimy Ci wszelkich niezbędnych wskazówek.
Zapraszamy do kontaktu z nami
Zadzwoń:
Napisz do nas: