Jak udekorować okno i parapet na Boże Narodzenie?

19 grudnia 2020
admin

Bożonarodzeniowe dekoracje okien pozwalają rozświetlić długie, zimowe wieczory, stworzyć we wnętrzu zimowy nastrój (którego brakuje za oknem) i poczuć się we własnych czterech ścianach jeszcze lepiej i przyjemniej niż zwykle. Jak udekorować okno na święta? Poznaj nasze ulubione sposoby!

 

Światła przede wszystkim!

Jeśli musielibyśmy wybrać tylko jeden rodzaj świątecznych dekoracji na okno i parapet, z pewnością byłyby to dekoracje świetlne. Nic chyba nie stwarza takiego klimatu jak lampki choinkowe (przy oknach najlepiej sprawdzają się lampki na baterie), dekoracje LED, kurtyny świetlne oraz stojące i wiszące ozdoby. Wybór jest ogromny, a możliwości wręcz nieskończone.

Możesz postawić np. na kurtynę świetlną i rozwiesić ją na całej szerokości okna, ustawić na parapecie kilka gotowych  ozdób albo samodzielnie stworzyć lampiony i świeczniki. Stare butelki czy słoiki możesz wyczyścić i ewentualnie pomalować, a potem opleść je światełkami choinkowymi. Doskonale wyglądają też gotowe lampiony, a nastrój podkręcają zapachowe świeczki.

Uwaga! Jeśli w oknie masz firanki lub zasłony, uważaj ze świeczkami – w takiej sytuacji lepiej zdecydować się na oświetlenie na baterie.

 

Świąteczne dekoracje w stylu skandynawskim

Skandynawowie słyną z subtelnych i stonowanych, ale wyjątkowo urokliwych dekoracji okiennych. Nasi północni sąsiedzi cenią sobie przede wszystkim naturę – jasne, przyjemne kolory (beże, brązy, biel, a także szarości i zielenie) czy naturalne materiały (drewno czy gałązki drzew iglastych). Poza tym ważne są także: przytulny klimat, ciepło, prostota i światła.

Żeby udekorować okno w stylu skandynawskim, możesz postawić na:

  • drewniane ozdoby stojące – np. małe figurki,
  • suche gałęzie ozdobione światełkami lub bombkami w jasnych kolorach,
  • gałązki choinki – zaplecione w wieńce i powieszone na oknie lub ułożone swobodnie na parapecie,
  • lampiony, świeczki i światełka choinkowe,
  • dekoracje świetlne, np. drewniana gwiazda z żarówką, świecznik adwentowy (na baterie), kurtyny świetlne np. z gwiazdek.

Ma być przytulnie, ciepło, jasno i z ukłonem w stronę natury.

 

Świąteczne dekoracje na okna w duchu zero waste

Zero waste (lub less waste) to idea polegająca na niemarnowaniu jedzenia, ubrań, akcesoriów, dekoracji czy sprzętów. Zgodnie z zasadą zero waste, zanim cos wyrzucisz, użyj tego ponownie (najlepiej tyle razy, ile to możliwe), a potem poddaj recyklingowi. Zero waste opiera się także o zasadę redukcji – mniej kupowania nowych rzeczy to mniejsze straty dla środowiska. Co to ma wspólnego z dekorowaniem okien na Święta? Bardzo dużo! Zamiast co roku kupować nowe ozdoby, możesz:

  • użyć tego, co już masz (jeśli ozdoby Ci się znudziły, spróbuj je przerobić),
  • uratować cos, co było przeznaczone na straty,
  • poszukać skarbów w lesie lub w parku,
  • pożyczyć lub kupić używane dekoracje.

Jednym ze sposobów na dekoracje bożonarodzeniowe zero waste czy less waste jest samodzielne wykonanie ozdób z papieru. Możesz wyciąć papierowe śnieżynki, bałwanki, gwiazdki, dzwonki czy choinki. Użyj do tego np. resztek papieru kolorowego, papieru do pakowania czy tektury z kartonów po przesyłkach. Takie karki lub kartony możesz pokolorować, pomalować czy ozdobić wycinankami. Ponieważ papierowe dekoracje są bardzo lekkie, możesz zawiesić je na klamkach okien czy na ramie bez obawy o ich uszkodzenie.

Inny przykład dekoracji w duchu zero waste? Ozdoby znalezione w lesie lub parku. Mogą to być np. suche gałęzie, kora drzew, mech*, szyszki, jarzębina, zielone gałązki. Z takich leśnych skarbów możesz skomponować np. stroiki na parapet czy wiszące ozdoby na okno. Ułożysz z nich „zimowy ogród” w szerokim słoiku, przygotujesz bożonarodzeniowy wieniec albo stworzysz dekoracje do butelki po winie, pomalowanej na biało, czerwono lub zielono.

 

*Bardzo ważne! Nie niszcz przyrody

Nie zrywaj niczego z drzew – szukaj tylko tego, co samo spadło na ziemię. Nigdy nie zabieraj mchu z lasu – jest pod ochroną. Jeśli masz ogród, możesz przeszukać go w poszukiwaniu mchu labo ewentualnie kupić gotowy, spreparowany mech.

Co jeszcze wykorzystać? Na przykład drewniane listewki, które zostały Ci po remoncie – zbijesz z nich drewnianą, ekologiczną choinkę, którą możesz udekorować światełkami i postawić na parapecie.

A gdy nie masz pomysłu na wykorzystanie starych przedmiotów albo nie masz zbyt dużo czasu na przygotowywanie ozdób, zapakuj prezenty i ustaw z nich piramidę. Na szczycie postaw stroik, a na brzegach bombki. Prezentowa choinka na parapet gotowa!