Jak umyć okna, żeby były olśniewająco czyste?

22 kwietnia 2022
admin

Czyste, lśniące okna bez smug – jak osiągnąć taki efekt? Wbrew pozorom nie jest to trudne. Wystarczy stosować się do kilku zasad, np. wybrać właściwą porę dnia i użyć wody w odpowiedniej temperaturze. Jak umyć okna, żeby były olśniewająco czyste? Sprawdźmy. 

Kolejność prac – od czego zacząć?

Najpierw usuń z szyb i ram największe zabrudzenia czy kurz. Spryskaj szyby środkiem do mycia okien i przetrzyj je ściereczką z mikrofibry. Następnie umyj dokładnie ramy. 

Gdy umyjesz ramy i usuniesz największe zabrudzenia z szyb, jeszcze raz spryskaj przeszkolenia płynem. Nadmiar preparatu możesz zebrać ściągaczką do wody. Następnie weź suchą ściereczkę lub ręcznik papierowy i wypoleruj szyby. 

Kiedy myć okna?

Pora dnia oraz pogoda mają duży wpływ zarówno na sam proces mycia okien, jak i na efekt, który możesz osiągnąć. Wbrew pozorom okien nie powinno się myć w pełnym słońcu i w upalne dni. Wysoka temperatura i duże nasłonecznienie mogą powodować szybkie wysychanie preparatów i parowanie wody, a co za tym idzie powstawanie trudnych do usunięcia smug.

Niesprzyjające dla efektywnego mycia okien są także mrozy. Jeśli temperatura jest zbyt niska, cząsteczki wody mogą zamarzać na szybie. Nie tylko utrudnia to pracę, ale także powoduje, że zamarznięte krople mogą rysować szybę. Poza tym praca przy otwartym okien i minusowych temperaturach może być po prostu mało komfortowa i niekorzystna dla zdrowia.

Kiedy myć okna, żeby na szybach nie powstawały smugi? W pochmurny, bezdeszczowy dzień lub wtedy, gdy promienie słońca nie padają bezpośrednio na szybę.

Jaka pora dnia jest najlepsza? W przypadku okien wychodzących na północ godzina nie ma dużego znaczenia, bo to najmniej nasłoneczniona strona budynku. Okna wychodzące na południe są zacienione do około godziny 11:00 lub po 15:00. Okna położone po stronie zachodniej najlepiej myc do 15:00, a po wschodnie – po 11:00.

Temperatura wody

Temperatura wody jest bardzo istotna podczas mycia okien – nawet bardziej istotna niż preparaty, których używasz. Żeby na szybach nie powstawały smugi, woda musi być ciepła – im cieplejsza, tym lepiej. Do mycia ram możesz wykorzystać wodę w nieco niższej temperaturze.

Ściereczka, papier, a może elektroniczna myjka?

Do mycia okien wykorzystaj miękką, chłonną ściereczkę, która szybko i skutecznie zbierze wodę. Dzięki temu nie rozmażesz wody po szklanej powierzchni. Bardzo dobrze sprawdzają się ściereczki z mikrofibry (możesz spotkać się także z nazwami: magiczna ściereczka lub mikrofibra do okien). Są wykonane z tkaniny poliestrowej o cienkich włóknach i bardzo dobrze zbierają brud oraz chłoną wodę.

Do polerowania szyb niektórzy nadal wykorzystują gazety, jednak nie polecamy tego sposobu – zdarza się, że papier (zwłaszcza woskowany) może pozostawiać na powierzchni zabrudzenia. Zamiast gazety do polerowania okien możesz wykorzystać ręczniki papierowe.

Do mycia szyb możesz też wykorzystać elektroniczną myjkę – urządzenie, które wyglądem przypomina nieco odkurzacz samochodowy. Jest wyposażone w wąską ssawkę, miejsce na preparat do czyszczenia okien, butelkę ze spryskiwaczem, pad z mikrofibry i pojemnik na brudną wodę. 

Czym myć okna? Wybór preparatu 

Środek do mycia okien 

Sklepowe półki uginają się pod ciężarem preparatów do mycia okien. Niektóre z nich zawierają alkohol – mimo że nie pachną najlepiej i mogą podrażniać skórę, to szybko odtłuszczają powierzchnie i ułatwiają mycie szyb. Nie oznacza to oczywiście, że preparaty bez alkoholu nie poradzą sobie z zabrudzeniami i pozostawią smugi. Warto przetestować kilka różnych produktów i wybrać taki, który sprawdzi się najlepiej na Twoich oknach. Najlepiej sięgać po sprawdzone produkty renomowanych producentów.

Warto wiedzieć! Na rynku dostępne są preparaty do mycia przeszkleń oraz płyny do czyszczenia ram okiennych. Nie należy stosować ich zamiennie do różnych powierzchni – preparat do ram może zostawiać smugi na szybach, a środek do szyb nie poradzi sobie dobrze z wyczyszczeniem ram. W dodatku preparaty, które zawierają amoniak, chlor, rozpuszczalniki, środki alkaliczne czy granulki ścierające mogą uszkadzać powłoki lakiernicze np. drewnianych ram. 

Mycie okien płynem do naczyń

Płyn do naczyń ma skutecznie usuwać tłuszcz i zabrudzenia, a także nabłyszczać myte powierzchnie. W związku z tym świetnie sprawdzi się także do mycia okien. Usunie nie tylko zabrudzenia, ale też zacieki czy odciski palców. 

Wskazówka! Zanim umyjesz okno, nanieś odrobinę roztworu na fragment okna i zobacz, jak reaguje. Dzięki temu upewnisz się, że płyn do naczyń jest bezpieczny dla Twojego okna. Poza tym uważaj, by nie wlać za dużo płynu – możesz mieć problemy z usunięciem piany z okna. 

Domowe sposoby na okna bez smug

Mieszanka wody z octem to jeden z popularniejszych, domowych sposobów na mycie okien. Wystarczy zmieszać wodę i ocet w proporcji 1:1. Ocet dobrze usuwa tłuste plamy i brud, a do tego nabłyszcza myte powierzchnie. Zapach ulatnia się szybko, w związku z czym nie musisz obawiać się o długo utrzymującą się, ostrą woń.

Wskazówka! Zamiast octu możesz użyć soku z cytryny, w proporcji: sok z połowy cytryny na 1 litr wody.

Żeby zmniejszyć osadzanie się kurzu na oknach, do przygotowanego roztworu możesz wlać kilka kropli gliceryny. 

Na koniec mamy jeszcze jedną ważną wskazówkę. Jeśli przystępujesz do mycia nowych okien, przeczytaj dokładnie zalecenia producenta. Zasady dotyczące konserwacji czy pielęgnacji okien mogą być inne dla okien drewnianych, aluminiowych czy z PVC. Poza tym profesjonalna firma, która montuje okna w Twoim mieszkaniu lub domu, powinna udzielić Ci niezbędnych wskazówek na temat pielęgnacji stolarki. Jeśli dopiero stoisz przed wyborem dostawcy, skontaktuj się z nami. Chętnie dokonamy darmowego pomiaru oraz wyceny.