Jakie rolety zewnętrzne wybrać? Adaptacyjne, nakładane, PCV, aluminiowe?

3 października 2023
admin

Rolety zewnętrzne zapewniają ochronę przed hałasem, słońcem, wysoka temperaturą czy chłodem, a do tego także częściową ochronę przed włamaniami. Zwiększają bezpieczeństwo i zabezpieczają okna na wypadek burz, gradobicia czy silnych wiatrów. Sprawdź, jaki rodzaj rolet zewnętrznych wybrać. 

Rolety plastikowe i aluminiowe – czym się różnią?

Ze względu na materiał, z którego zostały wykonane rolety, dzielimy je na plastikowe i aluminiowe. 

Rolety plastikowe (PVC) 

Są stosunkowo lekkie, dzięki czemu ich obsługa jest łatwa i wygodna. W prosty sposób można je podnieść i opuścić. Działają cicho, łatwo utrzymać je w czystości, a do tego oferują bardzo korzystny stosunek ceny do jakości. To dobry wybór dla wszystkich, którzy chcą ochronić wnętrza przed światłem, intensywnym nagrzewaniem się w gorące dni albo nadmiernym wychładzaniem zimą, a do tego szukają ekonomicznego rozwiązania, najbardziej przyjaznego dla budżetu. 

Rolety aluminiowe 

Są bardzo wytrzymałe i odporne na warunki atmosferyczne, uszkodzenia mechaniczne (np. spowodowane burzami) oraz na płowienie. Zachowują pierwotny wygląd przez długi czas. Stawiają też większy opór włamywaczom niż rolety plastikowe. Z tego powodu chętnie wybierają je osoby, które podczas zakupu rolet zewnętrznych kładą duży nacisk na bezpieczeństwo. Podobnie jak rolety plastikowe są łatwe w utrzymaniu. Ich obsługa jest prosta, choć mogą być nieco cięższe. Zwykle są droższe niż rolety plastikowe, choć oczywiście wszystko zależy od ich producenta, jakości wykonania, a także sposobu mocowania. 

Zewnętrzne rolety adaptacyjne i nakładane – jak działają?

Ze względu na sposób montażu rolety zewnętrzne dzielimy na adaptacyjne oraz nakładane.

Rolety adaptacyjne (natynkowe) 

Wyróżnia je duża uniwersalność zastosowania. Mogą być bowiem zamontowane na oknie lub na ścianie. Skrzynki, do których zwijają się rolety, są zakładane na aluminiowe prowadnice. Te z kolei przymocowuje się do elewacji lub ramy okiennej. Dzięki temu można zdecydować się na ich montaż zarówno na etapie budowy domu, jak i w przypadku budynku już istniejącego.

Montaż rolet adaptacyjnych jest prosty i szybki, a do tego nie ingeruje w ciągłość muru oraz warstwy izolacyjnej. Dostęp do elementów, które wymagają konserwacji, jest prosty – wystarczy otworzyć ruchomą klapę rewizyjną, znajdującą się na zewnątrz budynku. 

Rolety nakładane

Są montowane w górnej części ościeżnicy i stanowią integralną część framugi. Jest to system rolet zintegrowanych z oknami. Można je zamontować w trakcie budowy domu lub podczas wymiany okien. 

Skrzynie takich rolet są umieszczane wewnątrz konstrukcji budynku, a konserwacja mechanizmów jest możliwa od wewnątrz pomieszczenia (nie tak jak w przypadku rolet adaptacyjnych, od zewnątrz). Masz więc do nich wygodny dostęp bezpośrednio z wnętrza domu. W dodatku mechanizm zwijający jest chroniony przed warunkami atmosferycznymi.

Rolety nakładane cieszą się popularnością wśród osób, które budują dom czy wymieniają okna na nowe, ponieważ nie ingerują one w wygląd elewacji i nie zakłócają jej estetyki.

Które rolety wybrać?

Wiele zależy od tego, który sposób montażu bardziej Ci odpowiada. Jeśli Twój dom jest już w pełni wykończony, a do tego nie chcesz wymieniać okien na nowe, rozsądnym wyborem będzie montaż rolet natynkowych, czyli adaptacyjnych. Jeśli wymieniasz okna albo elewacja nowo powstającego domu nie jest jeszcze wykończona, a okna nie są zamontowane, możesz rozważyć montaż rolet nakładanych, które „wtopią się” w elewację.

Jaki materiał rolet wybrać? Ułatwimy Ci wybór. Znając właściwości zarówno rolet aluminiowych, jak i plastikowych, naszym klientom oferujemy: nakładane rolety PVC lub aluminiowe rolety adaptacyjne. Takie połączenie pozwala wykorzystać wszystkie najlepsze cechy dostępnych rozwiązań. 

Rolety Drutex, dostępne w naszej ofercie, to połączenie funkcjonalności, nowoczesnego designu i świetnych parametrów technicznych. Masz do wyboru bogatą kolorystykę skrzynek i prowadnic, a do tego możesz zamówić rolety z wbudowanymi moskitierami. Rolety zewnętrzne zapewniają wysoki stopień izolacyjności termicznej i akustycznej, a także wyjątkową szczelność. W zależności od modelu mogą być sterowane manualnie lub automatycznie. 

Jeśli masz pytania dotyczące rolet zewnętrznych, okien, drzwi czy nawet żaluzji, rolet wewnętrznych lub parapetów, zachęcamy do kontaktu. Możesz też zapoznać się z naszą ofertą oraz poradami na blogu.