Trendy wnętrzarskie – design okien.

5 czerwca 2019
admin

Nowoczesne okna są eleganckie, ich wzornictwo jest minimalistyczne, za to rozmiary coraz większe. Do lamusa odchodzą szerokie, geometryczne ramy, lufciki i przeszklenia podzielone na kilka części. Sprawdź, co króluje w nowoczesnym designie okien.

Subtelne i opływowe ramy

Od kilku sezonów możemy zauważyć wyraźny trend, który zmierza w kierunku łagodności i opływowości profili okiennych. Ramy nie są już kilkuwarstwowe, grube, toporne i szerokie. Nowoczesne okna powinny nie tylko nie zaburzać estetyki wnętrz, ale też podkreślać styl pomieszczeń. Stolarka okienna charakteryzuje się więc wąskimi, zgrabnymi i subtelnymi ramami. Dzięki temu okna nie tylko wyglądają pięknie i elegancko, ale też powierzchnia ich przeszkleń może być znacznie większa. To z kolei sprawia, że do salonów, sypialni czy kuchni wpada znacznie więcej naturalnego światła, niż w przypadku okien starszego typu.

Trend, który wiedzie prym w stolarce okiennej to minimalizm. Stawia się na profile, które harmonijnie wpasowują się w ściany. Coraz większą popularność zyskują okna aluminiowe i drewniano-aluminiowe. Są one doskonałe np. do domów i mieszkań w industrialnym stylu.

Duże przeszklenia

Jeszcze kilkanaście lat temu okna były montowane dosyć wysoko nad ziemią. Chętnie montowano okna z lufcikami, przez co przeszklenia były podzielone na kilka części, a ich powierzchnia znacznie się zmniejszała. Dziś trendy podążają w zupełnie przeciwnym kierunku. Jakim?

Okna stają się coraz większe – często montuje się przeszklenie od sufitu do podłogi. Widok drzwi tarasowych na całą szerokość i wysokość ściany nie jest niczym zaskakującym. Takie rozwiązania pozwalają nie tylko na doświetlenie pomieszczeń, ale też optycznie je powiększają i dodają im stylu. Są wykorzystywane nie tylko w domach, ale także w nowoczesnych apartamentowcach – tym bardziej, jeśli z okna rozciąga się piękny widok.

Nowoczesne drzwi tarasowe są energooszczędne i funkcjonalne. Łatwo można je otwierać, uchylać i zamykać, a skrzydła systemów tarasowych rozsuwane są na boki (pozwala to na oszczędność miejsca).

Jeśli chcesz, aby stolarka w Twoim domu lub mieszkaniu wpisywała się w najnowsze trendy, postaw na duże przeszklenia i wąskie ramy.

Okna inne niż białe

Okna i drzwi tarasowe, np. marki Drutex, są dostępne w niemal nieskończonej ilości odcieni. Ramy okien nie muszą być już białe (choć nadal jest to popularny kolor) – mogą być brązowe, szare, kremowe, czarne, zielone, błękitne czy bordowe. Nawet okna PVC i aluminiowe mogą wyglądać jak okna drewniane (dzięki wysokiej jakości okleinom).

Mnogość odcieni i wzorów ram pozwala na niemal dowolną aranżację stolarki. Okna kolorowe są polecane szczególnie do pokojów dziecięcych.

Czym zasłaniać okna?

Nowoczesne ramy okien są wąskie i mają łagodne kształty, a przeszklenia są coraz większe. Taki minimalizm pozwala zaszaleć przy dekoracji okien. Modne są m.in. zasłony, które mogą stać się najbardziej charakterystycznym elementem wyposażenia salonu czy sypialni. Szczególnie zasłony drzwi tarasowych i przeszkleń na całą wysokość ściany prezentują się wyjątkowo elegancko.

Nadal modne pozostają rolety, w tym także rolety noc i dzień. To drugie rozwiązanie jest nie tylko estetyczne, ale też funkcjonalne. Pozwala to na regulowanie natężenia światła dziennego, które wpada do wnętrza, a także na całkowite zasłonięcie szyb w nocy.

Jeśli jesteś miłośnikiem minimalizmu, możesz zdecydować się na subtelne panele z materiału czy funkcjonalne markizy.

Więcej porad wnętrzarskich znajdziesz na naszym blogu. Jeśli interesuje Cię montaż okien, drzwi balkonowych czy rolet, skontaktuj się z nami. Z chęcią odpowiemy na wszystkie pytania w tym zakresie. Serdecznie zapraszamy również do naszego salonu okien Drutex w Warszawie, ul. Wspólna 2G. (Warszawa-Wesoła)