Energooszczędne okna Drutex

3 kwietnia 2023
admin

Okna Energooszczędne Drutex – wszystko, co warto wiedzieć

Jeszcze do niedawna energooszczędność uchodziła za niezbyt istotny parametr, interesujący jedynie najbardziej wymagających klientów lub osoby, dla których kwestie środowiskowe były wyjątkowo ważne. Oferta produktów energooszczędnych – nie tylko u producentów okien, ale w niemal całej branży budowlanej i wykończeniowej – była mocno ograniczona. Większość kojarzyła je przede wszystkim z wysokimi cenami i niejasnymi korzyściami, jakie miałyby za nimi stać. Dzisiaj jesteśmy w zupełnie innym miejscu. Zdecydowana większość klientów zwraca uwagę na energooszczędność okien. Producenci zaś dokładają wszelkich starań, aby dostarczyć im produkty najwyższej klasy – zwłaszcza, że od 2021 roku obliguje ich do tego prawo.

energooszczedne okna drutex

energooszczedne okna drutex

Czym są okna energooszczędne?

Trudno dostrzec różnicę pomiędzy oknem energooszczędnym a tradycyjnym na pierwszy rzut oka – prezentują się bardzo podobnie. Wystarczy jednak szybki wgląd w parametry, jakimi wyróżniają się poszczególne produkty oraz w konstrukcję, jaka się w nich kryje, aby wszystko stało się jasne.

Tradycyjne okna składają się z profili oraz pojedynczych – lub podwójnych, w przypadku nowszych modeli – szyb. Okna energooszczędne wyposażone są w tzw. pakiety szybowe, na które składają się trzy lub cztery szyby.
Każda szyba z pakietu pokrywana jest specjalistyczną powłoką, która wzmacnia parametry energooszczędności. Przestrzeń pomiędzy szybami wypełniana jest gazem – w najlepszych modelach, takich jak Drutex IGLO Energy stosuje się argon. Krawędzie zespolonych szyb uszczelniane są przy pomocy ramek dystansowych, które znacząco poprawiają izolację termiczną.

Oczywiście szyby – pomimo tego, że odgrywają niezwykle ważną rolę – nie są jedynym elementem konstrukcji, który decyduje o energooszczędności. Równie ważne są profile okienne o odpowiednich parametrach.
Najniższą przenikalność ciepła (a więc najlepszą energooszczędność) zapewniają okna o pogłębionych profilach, z ramami wykonanymi z wysokiej jakości tworzywa sztucznego. Najlepiej, jeżeli zostanie ono dodatkowo wzmocnione stalą lub włóknem szklanym.

Okna, które oszczędzają energię

Jednym z najważniejszych parametrów okien energooszczędnych jest współczynnik U (współczynnik przenikania ciepła), który informuje o tym, jaka ilość ciepła przedostaje się z wnętrza pomieszczenia na zewnątrz. A konkretnie: ile ciepła zostanie utracone w ciągu 1 godziny na każdym metrze kwadratowym, przy założeniu, że różnica temperatur pomiędzy wnętrzem pomieszczenia a środowiskiem zewnętrznym wynosi 1 stopień Celsjusza.

Im niższy współczynnik przenikania ciepła, tym mniej nagrzanego powietrza przedostanie się na zewnątrz. Jak łatwo wywnioskować, okna energooszczędne powinny charakteryzować się jak najniższym parametrem U, aby zapobiegać utracie ciepła z wnętrza domu.

W 2021 roku w życie weszły przepisy, zgodnie z którymi współczynnik przenikania ciepła w oknach elewacyjnych nie może przekraczać 0,9 W/(m2K). W przypadku okien dachowych wartość ta nie może przekraczać 1,1 W/(m2K). Przepisy te mają zastosowanie w przypadku nowego budownictwa oraz budynków poddawanych modernizacji. Należy ich bezwzględnie przestrzegać we wnętrzach, w których temperatura ma wynosić 16 stopni Celsjusza (lub więcej). Budynki, w których panować ma niższa temperatura, mogą być wyposażone w okna o wyższym współczynniku przenikania ciepła, jednak nieprzekraczającym 1,4 W/(m2K).

Przyjmuje się, że parametry ustanowione przez prawo – tj. 0,9 W/(m2K) i 11 W/(m2K) dla okien dachowych – wyznaczają granicę, która pozwala klasyfikować okna jako energooszczędne. Warto wiedzieć jednak, że na rynku znajdują się produkty o zdecydowanie niższym współczynniku przenikania ciepła.

Okna Drutex IGLO Energy zapewniają przenikanie ciepła na poziomie 0,79 W/(m2K), zaś IGLO Energy Classic na poziomie 0,81 W/(m2K) – współczynnik obliczono dla okien o wymiarach 1230×1480 mm. To wyjątkowo niski wynik, który zapewnia minimalną utratę energii oraz konkretne oszczędności.

Montaż okien energooszczędnych

Co ważne, na energooszczędność okien wpływa nie tylko jakość szyb oraz konstrukcja profili. Niezwykle ważne jest również odpowiedni montaż, umocowanie oraz uszczelnienie okien w ścianie (lub dachu).

Okna energooszczędne wymagają nieco innego posadowienia niż klasyczne modele – stosuje się tzw. montaż warstwowy, z wykorzystaniem pianki montażowej oraz taśm paroprzepuszczalnych i paroszczelnych.
W związku z tym, że montaż może wpływać na ostateczny efekt i poziom przenikania ciepła, powierzyć go specjalistom doświadczonym w pracy z oknami energooszczędnymi.

Dlaczego warto wybrać okna energooszczędne?

Dlaczego coraz więcej osób decyduje się na zakup okien energooszczędnych? Powodów jest zapewne tak wiele, jak klientów, jednak w większości historii pojawiają się dwie podstawowe kwestie. To oszczędność pieniędzy oraz troska o środowisko naturalne.

Klienci, którzy dbają o swoje finanse, unikają pozornych okazji i szukają inwestycji, które okażą się korzystne w dłuższej perspektywie czasowej. Okna energooszczędne – pomimo tego, że początkowo mogą wiązać się z nieco większym wydatkiem – pozwalają uzyskać szybki zwrot poniesionych kosztów. Czym lepsze parametry wybranych okien (im niższy współczynnik przenikania ciepła), tym mniejsze będą wydatki na ogrzewanie, jakie poniosą klienci.

Biorąc pod uwagę, że wysokiej jakości produkty doskonale służą przez wiele lat, a ceny wszystkich paliw wykorzystywanych do ogrzewania domów nieustannie rosną, oszczędności mogą być naprawdę imponujące.
Mniejsze zużycie energii wykorzystywanej do ogrzewania pomieszczeń to jednak nie tylko konkretne oszczędności, ale również mniejsza emisja dwutlenku węgla i innych substancji, które zatruwają środowisko naturalne. To inwestycja w lepsze jutro i bardziej przyjazny świat dla kolejnych pokoleń.

Nowoczesne okna energooszczędne – takie jak Drutex IGLO Energy – są funkcjonalne, estetyczne i zapewniają doskonałą ochronę przed utratą ciepła. To doskonały wybór dla każdego, kto ceni wysokiej jakości rozwiązania oraz pewne inwestycje, a przy tym troszczy się o środowisko naturalne.

Skontaktuj się z nami, a y wycenimy Twoje okna bezpłatnie 723 022 022 lub odwiedź nasz salon z oknami ul. Wspólna 2G 05-075 Warszawa-Wesoła. Zapraszamy.