Okna, które zabezpieczą Twój dom przed smogiem

22 grudnia 2022
admin

Zima to okres, kiedy wiele osób zaczyna bacznie przyglądać się swoim oknom i… to bynajmniej nie dlatego, że chce dokładnie umyć je przed Bożym Narodzeniem. Kiedy temperatura na zewnątrz spada, zastanawiają się, czy okna zapewnią komfort cieplny – zatrzymają ogrzane powietrze w środku i zapobiegną przenikaniu chłodu do wnętrza. Coraz więcej osób myśli również o smogu, którego poziom zdecydowanie wzrasta wraz z rozpoczęciem sezonu grzewczego. Czy odpowiednie okna mogą zabezpieczyć dom przed zanieczyszczonym powietrzem, zapewniając domownikom spokojny, zdrowy i bezpieczny sen? Tego wszystkiego dowiesz się już za chwilę!

Smog – palący problem naszych czasów

Zanieczyszczone powietrze to problem, który z roku na rok coraz bardziej zyskuje na powadze. Zanim przejdziemy dalej, przypomnijmy, czym jest smog i jak powstaje.

Słowo smog powstało z połączenia dwóch terminów: smoke (z ang. dym) i fog (z ang. mgła) i oznacza zanieczyszczenie powietrza, które zmienia naturalny skład ziemskiej atmosfery, dając efekt mgły wymieszanej z dymem. Najczęściej o smogu mówi się w kontekście pyłów zawieszonych, zawierających rakotwórcze substancje chemiczne, metale ciężkie i gazy (tlenek węgla, tlenek azotu, ozon, dwutlenek siarki).

Statystyki dotyczące smogu są zatrważające. Według badań przeprowadzonych przez Komisję Europejską, każdego roku ponad 40 000 Polaków ponosi przedwczesną śmierć z powodu zanieczyszczeń powietrza, a – według Europejskiej Agencji Ochrony Środowiska – niemal wszyscy (aż 97% mieszkańców Polski!) oddychamy powietrzem, które nie spełnia standardów ustalonych przez Światową Organizację Zdrowia. 

Okna a smog – postaw na ekologię

W jaki sposób możemy obniżać poziom zanieczyszczenia powietrza? Stawiając na ekologiczne i energooszczędne rozwiązania – takie jak okna o niskim współczynniku przenikania ciepła. Rachunek jest prosty: im lepsze parametry izolacyjności termicznej wykazują okna, tym mniejsze są straty ciepła w mieszkaniach i domach. Dzięki temu można ograniczyć konieczność ogrzewania mieszkania – obniżyć rachunki i ilość zużywanej energii (prądu, gazu, węgla lub innego paliwa, jakie wykorzystujesz do ogrzewania swojego domu), która bezpośrednio przekłada się na poziom zanieczyszczenia środowiska.

Jak wybrać właściwe okna? Stawiaj na modele o energooszczędnej konstrukcji – na przykład Iglo Energy lub Iglo 5 od Drutex – o wysokich parametrach izolacyjności termicznej. Pamiętaj przy tym, że znaczenie ma nie tylko stolarka okienna, ale również sposób uszczelnienia oraz profesjonalny montaż, które dodatkową ograniczają ryzyko strat cieplnych.

Okna zabezpieczające dom przed smogiem

Odpowiednie okna mogą zapewnić wysoki komfort termiczny, przełożyć się na mniejsze zapotrzebowanie na energię (oraz niższe rachunki za ogrzewanie) – a tym samym pozytywnie wpływać na środowisko. W ten sposób wspomagają nas wszystkich w globalnej walce ze smogiem. Czy mogą jednak bezpośrednio wpływać na czystość powietrza we wnętrzach, blokując dostęp do mieszkań i domów szkodliwym zanieczyszczeniom? Jak najbardziej!

Kluczową sprawą pozostaje oczywiście szczelność i jakość konstrukcji. Jakiekolwiek szczeliny czy mikroubytki w ramach i skrzydłach okiennych mogą stanowić przestrzeń do osadzania się niepożądanych substancji, które z łatwością przedostają się do wnętrza. Pierwszym elementem, na który należy zwrócić uwagę podczas wyboru okien, pozostaje wysoka jakość wykonania oraz energooszczędna konstrukcja. To jednak nie wszystko. 

Najbardziej newralgicznym punktem okien – bez względu na to, jak szczelne są i w jaki sposób wykonano ich montaż – są nawiewniki. To właśnie przez nie zanieczyszczenia mogą przedostawać się do pomieszczeń i szkodzić zdrowiu domowników. Całe szczęście, można się przed tym uchronić.

Okna Drutex zapewniają możliwość montażu specjalistycznych filtrów antysmogowych i antyalergicznych w nawiewnikach. Dzięki takiemu rozwiązaniu powietrze, które dostaje się do mieszkania, jest niemal całkowicie wolne od szkodliwych substancji – pyłu PM10, PM 2,5 i wielu innych cząsteczek oraz alergenów, jakie zagrażają zdrowiu Twojej rodziny. 

Chcesz wiedzieć więcej? Skontaktuj się z nami już dzisiaj i wybierz najlepsze okna dla swojego domu.