Okna PVC – czym się charakteryzują

11 czerwca 2019
admin

Okna PVC Warszawa czym się charakteryzują, jakie mają zalety i czy warto wybrać je do swojego domu lub mieszkania

Okna PCV cieszą się na polskim rynku dużą popularnością. Trudno się temu dziwić. Są solidne, odporne na warunki atmosferyczne, estetyczne, łatwe w utrzymaniu i dostępne w wielu różnych wariantach kolorystycznych. Ponadto charakteryzują się korzystnym stosunkiem jakości do ceny i zapewniają świetną izolacyjność termiczną oraz akustyczną. Sprawdź, jak są zbudowane, czym się charakteryzują i jakie zalety mają okna PVC.

Okna PCV, PVC, PCW – z czego są wykonane i która nazwa jest poprawna?

Nazwy „okna PVC” używa się w odniesieniu do okien, których ramy i ościeżnice zostały wykonane z tworzywa sztucznego – polichlorku winylu.

Spotkać się można także z nazwami: okna plastikowe, okna PCW oraz okna PCV. W rzeczywistości wszystkie nazwy odnoszą się do tego samego rodzaju okien. Skąd wzięły się różnice w nazewnictwie? Oto wyjaśnienie:

 • Okna PVC – to skrót od anglojęzycznej nazwy polichlorku winylu (polivinyl chloride);
 • Okna PCW – skrót od polskiej nazwy związku, z którego wykonane zostały okna;
 • Okna PCV – mimo iż nazwa jest niepoprawna, na dobre zakorzeniła się w języku polskim. Wielu producentów i sprzedawców okien stosuje tę nazwę, by dopasować się do powszechnego użycia. PCV to prawdopodobnie kombinacja polskiego skrótu PCW i anglojęzycznego PVC.

Podsumowując, okna PVC, PCV, PWC i okna plastikowe to ten sam rodzaj okien, wykonanych z polichlorku winylu.

Czym charakteryzują się okna PVC?

 

Jak wspomnieliśmy, ramy i ościeżnice okien PVC są wykonane z polichlorku winylu. Profile okienne mają zwykle minimum 3 komory, które pełnią funkcje, takie jak:

 • izolacja termiczna,
 • ochrona przed hałasami z zewnątrz,
 • wodoszczelność.

Liczbę komór sprawdzisz, licząc je w poziomie. Im więcej komór, tym mniejszy będzie współczynnik przenikania ciepła.

Profile okien plastikowych najczęściej są wzmacniane stalowymi kształtownikami (dodatkowo zabezpieczonymi przed korozją), które mają zwiększyć sztywność okien i zapobiegać przed odkształceniami.

Zalety okien PVC

Okna PVC to połączenie estetyki, funkcjonalności, trwałości i designu. Poznaj największe zalety okien plastikowych:

 • Bezpieczeństwo – okna PVC często są wyposażone w wysokiej klasy pięciokomorowe profile w klasie A oraz zaczepy antywyważeniowe. Dzięki temu możesz czuć się komfortowo we własnym domu.
 • Nowoczesny design i bogata kolorystyka – okna PVC występują w różnych wariantach kolorystycznych – nie tylko w kolorze białym, jak to miało miejsce jeszcze kilka lat temu. Na przykład okna plastikowe Drutex dostępne są w ponad 40 różnych odcieniach. Ponadto mają profile o różnych szerokościach i kształtach. Bez trudu dopasujesz ich szerokość oraz kształt do swoich upodobań.
 • Świetne parametry termiczne – wysokiej klasy okna PVC, np. okna Drutex, zapewniają oszczędność ciepła, a co za tym idzie – energii i pieniędzy. Wszystko dzięki optymalnej budowie profili, uszczelnianiu z EPDM oraz wielu innym innowacyjnym rozwiązaniom (takim jak termoramki stalowe ocynkowane, ramki Swisspacer Ultimate czy niskoemisyjne pakiety szybowe).
 • Dźwiękoszczelność – możesz cieszyć się komfortem akustycznym i zapomnieć o hałasach dochodzących z zewnątrz.
 • Trwałość i łatwość utrzymania – okna plastikowe nie wymagają szczególnej pielęgnacji ani konserwacji. Do ich mycia wystarczy woda z detergentem. Mimo to są niezwykle trwałe i mogą przetrwać długie lata. Są odporne na działanie wilgoci, wysokich temperatur oraz innych warunków atmosferycznych, a także na pleśń i grzyby.
 • Funkcjonalność – nowoczesne okucia i klamki sprawiają, że okna PVC są niezwykle wygodne w użytkowaniu.

Ponadto decydując się na okna PVC Drutex, możesz skorzystać z technologii tzw. cienkiego zgrzewu, który pozwala na doskonałe łączenie profili, a także wybrać węższe profile i większą powierzchnię szyb (dzięki temu do pomieszczenia będzie wpadało więcej światła).

Wybierz kolor okien PCV i ciesz się pięknymi, nowoczesnymi i energooszczędnymi oknami przez wiele lat! Zapraszamy do naszego salonu okien Drutex w Warszawie ul. Wspólna 2G (Warszawa, Wesoła)

Dostępne kolory okien PCV

Wybierz okna PCV dla siebie

Śledź regularnie wpisy na naszym blogu, a dowiesz się więcej na temat stolarki okiennej oraz aranżacji wnętrz.