Pokoju dziecka i na co zwrócić uwagę podczas wyboru okien?

14 maja 2019
admin

Jakie powinny być okna do pokoju dziecka i na co zwrócić uwagę podczas wyboru?

Okna do pokoju dziecka powinny zapewniać bezpieczeństwo i dawać spokój maluchowi. Taka stolarka musi odpowiednio się otwierać i być zabezpieczona przed przypadkowym uchyleniem czy otwarciem. Poza tym okna do pokoju dziecięcego muszą izolować wnętrze od hałasów z zewnątrz (aby dziecko mogło spokojnie spać), być szczelne i wyposażone w rolety, żaluzje lub zasłony. Sprawdź, jak wybrać okna do pokoju dziecka.

Po pierwsze bezpieczeństwo
Okna do dziecięcego pokoju nie mogą się zbyt łatwo otwierać – to znaczy dziecko nie powinno otworzyć skrzydła jednym ruchem ręki. Aby zadbać o bezpieczeństwo najmłodszych, w oknach Drutex wykorzystuje się m.in. blokady rozwierności, dzięki którym otarcie okna przez dziecko staje się niemożliwe nawet wtedy, gdy złapie ono za klamkę i pociągnie ją.
Ponadto możesz wyposażyć okno w klamki na kluczyki lub klamki z przyciskami, które należy nacisnąć przed przekręceniem uchwytu – to dodatkowy krok, który muszą wykonać dzieci, zanim otworzą skrzydło.
Dodatkowym zabezpieczeniem dla dzieci są też bezpieczne, mocne szyby, takie jak szyby VSG. Są one zabezpieczane laminowaną folią, którą montuje się w szycie. Dzięki temu szyba nie stłucze się w drobny mak nawet wtedy, gdy maluch trafi z nią zabawką.

Po drugie spokój i cisza
Aby zagwarantować dziecku spokojny sen, należy postawić na okna, które zapewniają dobrą izolacyjność akustyczną i tłumią hałasy dochodzące z zewnątrz. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że żaden dźwięk dochodzący z ulicy nie obudzi lub nie przestraszy dziecka.

Wybierając okna, zwracaj uwagę na wskaźnik Rw – to on informuje Cię o tym, ile decybeli może zatrzymać okno. Im wyższy wskaźnik Rw, tym lepiej. Niektóre okna Drutex, np. z serii Iglo Energy, mają współczynnik Rw na poziomie aż 35-46 decybeli.

Po trzecie izolacja termiczna i wentylacja
Aby dziecko mogło przebywać w komfortowych warunkach, w jego pokoju powinna panować odpowiednia temperatura (około 22 stopni), a z drugiej strony, powietrze w pomieszczeniu powinno być świeże. Zimą okna powinny więc jak najbardziej izolować wnętrze od niskiej temperatury, a latem od gorącego powietrza. Wybierając stolarkę do pokoju dziecięcego, zwróć uwagę na wskaźnik U, czyli współczynnik przenikania ciepła – im jest niższy, tym okno wykazuje lepsze parametry termoizolacyjne.
Dobrą wentylację zapewniają okna, które pozwalają na rozszczelnienie skrzydeł, czyli tzw. mikrouchylanie. Pozwala to na cyrkulację i dopływ świeżego powietrza z zewnątrz bez konieczności szerokiego uchylania skrzydeł.

Po czwarte aranżacja okna
Aby zapewnić dziecku odpowiednie warunki do snu, w pokoju, po zmroku, powinien panować mrok. W związku z tym warto zamontować w oknach pokoju dziecięcego rolety, żaluzje lub zasłony. Dobrym rozwiązaniem są tzw. rolety dzień-noc. Dzięki nim możesz regulować poziom nasłonecznienia wnętrza w dzień, a w nocy całkowicie zasłonić szyby.

Chcesz poznać więcej porad na temat aranżacji wnętrz, stolarki okiennej, drzwi tarasowych lub innych elementów wyposażenia? Śledź nasz blog. Znajdziesz tam wiele przydatnych informacji. Zapraszamy!