Okna połaciowe – co warto o nich wiedzieć?

27 stycznia 2022
admin

Właściciele domów jednorodzinnych – oraz osoby, które dopiero planują budowę – coraz częściej decydują się na to, by zaadaptować poddasze. Przestrzeń ta może zostać wykorzystana do stworzenia przytulnej sypialni, pokoju dziecięcego czy gabinetu. Niezależnie od tego, w jaki sposób zechcesz zaaranżować swoje poddasze, jedno jest pewne – będziesz potrzebować niezawodnych okien połaciowych. Jak je wybrać? Na co zwrócić uwagę? Jak zaaranżować poddasze, by cieszyć się dodatkową przestrzenią? Skorzystaj z naszych wskazówek!

Adaptacja poddasza – zyskaj na przestrzeni i prywatności

Dlaczego adaptowane poddasza cieszą się tak dużą popularnością? Najczęściej kojarzą z prywatnością – kiedy parter domu tętni życiem, poddasze wydaje się dobrym miejscem, aby odciąć się od codzienności, odpocząć od nadmiaru bodźców, znaleźć wyciszenie i ukojenie. To właśnie z tego powodu najchętniej urządza się na nim sypialnie i pokoje dziecięce. 

Wiele osób decyduje się również na to, by na poddaszu zaaranżować dodatkową łazienkę. To świetny pomysł, zwłaszcza w domach, w których mieszka wiele osób. Łazienka na poddaszu może zostać wyposażona w dużą wannę (na którą często brakuje miejsca na parterze) i stanowić namiastkę domowego SPA.

Okna dachowe – niezbędne na poddaszu

Aby zaadaptować poddasze do swoich potrzeb, będziesz potrzebował okien połaciowych. W końcu nie sposób wyobrazić sobie przytulne pomieszczenie bez dostępu do światła słonecznego. 

Najlepiej, jeżeli na okna dachowe zdecydujesz się już na etapie budowy domu. W takiej sytuacji będzie można zaplanować układ dachu i rozmieszczenie dachówek. Nieco łatwiej będzie również zadbać o odpowiednią izolację.

Jeżeli chcesz zaadaptować poddasze, które dotychczas nie było użytkowane, instalacja okien połaciowych również będzie możliwa – chociaż prawdopodobniej nieco trudniejsza, ze względu na konieczność naruszenia struktury dachu. Aby mieć pewność, że okna zostaną idealnie dopasowane i zainstalowane, skorzystaj z pomocy naszych zaufanych fachowców. Kontaktując się z nami, możesz liczyć na pełne doradztwo, precyzyjne pomiary i szybką realizację.

Jak wybrać okna połaciowe?

Wybór okien dachowych może przyprawić o zawrót głowy. Poszczególne modele różnią się nie tylko estetyką (np. kształtem czy kolorem), ale także funkcjonalnością. Podstawowe aspekty, na które powinieneś zwrócić uwagę, to metoda otwierania oraz materiał wykonania. Przyjrzyjmy się im bliżej!

Okna dachowe mogą wyróżniać się następującymi metodami otwierania:

  • Okna obrotowe – zawias umieszczony jest w połowie konstrukcji okna, dzięki czemu okno można obracać pod wieloma kątami. 
  • Okna uchylno-obrotowe – posiada wszystkie cechy okna obrotowego oraz możliwość uchylenia, dzięki któremu pomieszczenie może zostać przewietrzone przy zachowaniu bezpieczeństwa. 
  • Okna wyłazowe – zapewniają możliwość bezpiecznego i komfortowego wyjścia na dach. Opcja ta wybierana jest przede wszystkim przez osoby, które chcą zapewnić sobie wygodny dostęp do instalacji, które znajdują się na dachu, np. do paneli fotowoltaicznych.
  • Okna nieotwierane – ten typ okien montuje się pod standardowymi oknami dachowymi, w celu powiększenia przeszklonej przestrzeni i zapewnienia bezpieczeństwa, np. w pokojach dziecięcych.

Okna połaciowe różnią się także materiałem wykonania. W naszej ofercie znajdziesz:

  • Okna drewniane – to najbardziej ekologiczne z dostępnych okien, o klasycznej, ponadczasowej estetyce. 
  • Okna PVC (okna plastikowe) – prezentują się nowocześnie, a przy tym zapewniają wysoką energooszczędność. 
  • Okna aluminiowe – wyróżniają się nowoczesnym charakterem i bogatą paletą kolorystyczną. W naszej ofercie znajdziesz okna aluminiowe w ponad 200 kolorach!
  • Okna drewniano-aluminiowe – łączą w sobie wszystkie zalety okien aluminiowych i drewnianych. Są wyjątkowo wytrzymałe, a przy tym doskonale się prezentują.

Dzięki oknom połaciowym możesz zamienić poddasze w przytulną, perfekcyjnie doświetloną i bezpieczną przestrzeń. Wystarczy, że zaufasz naszym specjalistom i postawisz na wysokiej jakości produkty marki Drutex.