Okno w pokoju dziecka – na co zwrócić uwagę?

26 listopada 2022
admin

Pokój dziecka powinien zapewnić maluchowi spokój, bezpieczeństwo i komfort. Należy zadbać o to, by we wnętrzu panowała odpowiednia temperatura, by oświetlenie było naturalne i przyjemne, a także, by żadne hałasy nie zakłócały snu Twojej pociechy. Sprawdź, na co zwrócić uwagę, by wybrać okna najlepsze do pokoju dziecka i jak je zaaranżować.

Okna w pokoju, w którym śpi niemowlę 

Po 1. Temperatura

Okno w pokoju dziecka, zwłaszcza niemowlęcia, powinno jak najbardziej zmniejszać straty ciepła. Stolarka o niskim współczynniku przenikania ciepła (Uw) będzie zapewniać najwyższy komfort termiczny w pokoju Twojego malucha. 

Warto wiedzieć! Maksymalna norma współczynnika przenikania ciepła (Uw) dla okien energooszczędnych wynosi 0,9 W/(m2*K) [w przypadku okien połaciowych jest to 1,1 W/(m2*K], a dla okien pasywnych 0,8 W/(m2*K).

Po 2. Wentylacja

Okno w pokoju dziecka powinno dawać możliwość regulacji stopnia uchyłu i rozszczelniania – po to, by zapewnić dopływ świeżego powietrza bez konieczności szerokiego otwierania skrzydeł.

Po 3. Cisza

Aby umożliwić dziecku spokój i zdrowy sen, niezbędny do jego rozwoju, należy zadbać o ciszę w pomieszczeniu, w którym śpi. Zwłaszcza gdy okna pokoju wychodzą np. na ruchliwą ulicę czy inne, hałaśliwe miejsce. Wybierając okna do pokoju dziecka, zwróć uwagę na współczynnik izolacyjności termicznej Rw. Im jest on wyższy, tym ona skuteczniej tłumią hałasy. 

Okno w pokoju kilkulatka – bezpieczeństwo 

Własna przestrzeń w domu sprzyja poprawie koncentracji dziecka, jego większej samodzielności i kreatywności. Jednak aby tak się stało, przestrzeń powinna być funkcjonalna, przyjemna dla malucha i przede wszystkim bezpieczna. Zwłaszcza w przypadku kilkulatków, które poznając świat, eksperymentują i często przesuwają granice bezpieczeństwa. Dziecko wspinające się na parapet, uderzające w szybę czy rzucające w nią różnymi przedmiotami to chleb powszedni dla rodziców kilkuletnich dzieci. Między innymi dlatego warto pomyśleć o bezpiecznych rozwiązaniach w oknach. Co mamy na myśli? Sprawdź poniżej.

Klamka na klucz lub blokada otwarcia przyciskiem

To rozwiązanie pozwoli Ci zabezpieczyć okno przed przypadkowym otwarciem przez dziecko. Wystarczy przekręcić kluczyk lub wcisnąć przycisk wtedy, gdy okno znajduje się pożądanej pozycji. Dziecko nie będzie mogło przekręcić klamki bez Twojego nadzoru 

Blokada rozwarcia okna

Z takim zabezpieczeniem w oknie maluch nie będzie mógł otworzyć skrzydła ani zmienić stopnia uchyłu nawet wtedy, gdy pociągnie rączką za klamkę.

Bezpieczne szyby

Wzmacniane laminowaną folią szyby nie tłuką się w drobny mak nawet wtedy, gdy dziecko uderza w nie twardą zabawką, piłką czy innym cięższym przedmiotem. Co w takim razie dzieje się z szybą? Może popękać i pokruszyć się, ale dzięki temu, że jest chroniona folią od strony pomieszczenia, nie rozsypie się i nie zrobi krzywdy maluchowi. 

Aranżacja okna a komfort malucha  czym zasłonić okna w pokoju dziecka?

Bardzo ważne jest, by zapewnić maluchowi odpowiednią ochronę przed słońcem czy światłami z ulicy. Dzięki temu zarówno niemowlak, jak i kilkuletnie dziecko będą mogły spokojnie odpoczywać, spać twardym, zdrowym snem, a także bawić się w komfortowych warunkach. Na jakie rozwiązanie postawić? Poniżej znajdziesz kilka propozycji.

Przytulne zasłony

Zasłony pełnią nie tylko funkcję praktyczną, ale też dekoracyjną. Mogą dodać pokojowi dziecka przytulności. Warto jednak zwrócić uwagę na ich długość – jeśli dziecko raczkuje lub zaczyna chodzić, może przypadkiem zerwać zasłony będące w zasięgu jego rąk. Zastanów się więc, jaka długość zasłon będzie dla Was najlepsza. 

Stonowane rolety

Rolety pozwalają szybko zaciemnić pokój i doskonale odizolować światła wpadające do pokoju z ulicy. Dostępność różnych rodzajów rolet okiennych pozwoli Ci wybrać rozwiązanie najlepsze dla Twojego dziecka. W naszej ofercie mamy m.in. rolety dzień-noc, rolety wolnowiszące czy rolety w kasecie. 

Uniwersalne żaluzje

Żaluzje dają możliwość stopniowania dostępu światła. Możesz tylko lekko przysłonić okna albo całkowicie je zasłonić np. gdy słońce świeci mocno prosto na okno. 

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by połączyć np. rolety czy żaluzje z zasłonami. Więcej na ten temat przeczytasz w tym wpisie. 

A do tego moskitiery

Uchronią pokój Twojego dziecka przed uciążliwymi owadami, a także większymi zanieczyszczeniami czy pyłkami, które może przywiać wiatr. Moskitiery są przydatne nie tylko wiosną i latem, ale też jesienią i zimą. 

Na co uważać, aranżując pokój dziecka? Na intensywne, pstrokate kolory. Wbrew pozorom dużo intensywnych barw nie wpływa dobrze na maluchy. Pokój dziecka, owszem, nie musi być urządzony na beżowo, ale zamiast jaskrawych odcieni wybierz w stonowanych, przygaszonych barwach.