Jak optycznie powiększyć przestrzeń w mieszkaniu

14 maja 2019
admin

Jak optycznie powiększyć przestrzeń w mieszkaniu?

Mieszkania o niedużej powierzchni, czy to kawalerki, czy też mieszkania z kilkoma małymi pokojami, często kojarzą się z ciasnotą i niską funkcjonalnością. Zupełnie niesłusznie. Niewielki metraż można urządzić w sposób praktyczny i estetyczny, bez efektu zagracenia i przytłoczenia. Wystarczy odrobina pomysłowości i wykorzystanie potencjału każdego metra kwadratowego.

Jak to zrobić?

Unikaj nadmiaru, ukryj, co możesz
Wrogiem numer jeden niewielkich metraży jest nadmiar mebli, ozdób, akcesoriów, a także zbyt duża różnorodność elementów wyposażenia. Małe pomieszczenia wyglądają na większe wtedy, gdy jak największa liczba przedmiotów jest ukryta. W tym celu z jednej strony warto pozbyć się niepotrzebnych bibelotów, ozdób czy akcesoriów, z drugiej zaś, to, co zostaje, schować np. do wnętrza zabudowanej szafy.

Przestrzeń może optycznie powiększyć np. prosta szafa w kolorze ścian, zamontowana wzdłuż krótszego boku pokoju lub w przedpokoju. Taki mebel zmieści znaczną część przedmiotów, które mogłyby powodować wrażenie bałaganu i wprowadzi do mieszkania więcej harmonii.

„Otwórz” przestrzeń
W miarę możliwości, możesz połączyć ze sobą sąsiednie pomieszczenia, np. kuchnię z pokojem. Dzięki temu zyskasz trochę miejsca oraz więcej otartej przestrzeni. Możesz zburzyć całą ścianę lub, jeśli wolisz mniej drastyczne rozwiązania, tylko jej część. Kuchnię od salonu może oddzielać krótka ścianka działowa czy ścianka z luksferów. Możesz też wyburzyć część ściany, zostawiając „okno” między kuchnią a salonem lub niski murek, który będzie pełnił funkcję blatu.
Otwarcie przestrzeni ma jeszcze jedną zaletę – do wnętrza wpada więcej dziennego światła, a niedoświetlone dotąd części pomieszczeń (lub np. kuchnia bez okna) staną się jaśniejsze.

Podobne zasady możesz wykorzystać np. w sypialni połączonej z gabinetem. Część wypoczynkową możesz oddzielić od „biura” regałem, zasłoną lub przesuwanym panelem.

Postaw na jasne kolory i lustra
Ciemne i ciepłe kolory mogą optycznie przytłaczać przestrzeń, dlatego warto postawić na jasne, chłodne, odbijające światło barwy. Mogą to być np. biele, beże, szarości i pastele.

Na ścianach możesz powiesić też lustra, które optycznie powiększą przestrzeń. Pamiętaj jednak, że lustro odbija wszystko – także bałagan. Powieś je więc naprzeciwko uporządkowanego miejsca z małą liczbą przedmiotów.

Wykorzystaj potencjał przeszkleń – duże okna i rozsuwane drzwi
Duże przeszklenia mogą optycznie powiększyć pomieszczenia, dodać im lekkości i znacznie je doświetlić. Do niewielkiego mieszkania wybierz duże okna z wąskimi ramami – dzięki temu szklana powierzchnia okna się zwiększy, a do wnętrza wpadnie jeszcze więcej światła. Przykładem stolarki okiennej, która doskonale sprawdzi się na małym metrażu, jest okno Iglo Light marki Drutex. Wyróżnia się ono nowoczesnym designem, wyjątkową funkcjonalnością i doskonałymi parametrami technicznymi.

Jeśli masz dostęp do tarasu lub balkonu i możliwość zamontowania nowoczesnego systemu tarasowego z rozsuwanymi skrzydłami, poważnie zastanów się nad tym rozwiązaniem. Możesz zyskać nie tylko więcej światła, optycznie większą przestrzeń i nowoczesny wygląd pomieszczeń – decydując się na drzwi balkonowo-tarasowe Drutex, nie musisz martwić się już o miejsce, jakie zabiorą skrzydła. W odróżnieniu do tradycyjnych drzwi balkonowych, skrzydła w takich systemach rozsuwają się na boki, równolegle względem siebie. W sąsiedztwie drzwi możesz więc bez przeszkód postawić komodę, stolik czy fotel i nie martwić się o to, że zablokujesz wejście na balkon.

Szukasz więcej porad, inspiracji i nowinek aranżacyjnych? Śledź na bieżąco nasz blog. Zapraszamy!