Sposoby na upalne dni w domu i mieszkaniu

4 czerwca 2019
admin

Słońce, wysoka temperatura, długie dni – brzmi wspaniale, prawda? Jednak nie dla osób mieszkających w budynkach, które są wyjątkowo nasłonecznione, w blokach starszego typu (do budowy których użyto materiałów o niskiej izolacyjności termicznej) lub mieszkaniach położonych na ostatnich piętrach. Co możesz zrobić, jeśli mieszkasz w domu lub mieszkaniu, które nagrzewa się do granic wytrzymałości? Sprawdź!

Montaż rolet – zewnętrznych lub wewnętrznych
Rolety zewnętrzne lub wewnętrzne chronią wnętrza przed dopływem nadmiernej ilości promieni słonecznych. Ponadto rolety zewnętrzne zwiększają poziom bezpieczeństwa (chronią przed włamaniami i kradzieżami) i poczucie komfortu (zapewniają więcej prywatności). Wiosną i latem to przez okna do wnętrza mieszkania czy domu dostaje się najwięcej ciepła – kilkanaście razy więcej niż przez ściany lub dach. Z tego powodu zdecydowanie warto postawić na porządną ochronę przeciwsłoneczną okien. Jeśli obawiasz się kompletnej ciemności np. w pokoju dziennym, nie musisz się martwić. Dzięki nowoczesnym roletom możesz zapewnić półmrok w mieszkaniu i nie pozbawiać się całkowicie dostępu do promieni słonecznych.

Rolety – zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrzne, możesz dopasować do rodzaju okien (drewnianych, aluminiowych czy z PVC), wystroju mieszkania czy koloru elewacji. Dodatkowo rolety zewnętrzne mogą być połączone z systemem centralnego sterowania. Systemy tzw. inteligentnego domu pozwalają na sterowanie roletami z dowolnego miejsca – za pośrednictwem aplikacji w telefonie czy tablecie.

Montaż klimatyzacji
Możesz zdecydować się też na montaż klimatyzacji, choć nie zawsze jest to rozwiązanie dla każdego – zwłaszcza dla mieszkańców bloków czy nowoczesnych apartamentowców. Często przed zamontowaniem w mieszkaniu klimatyzacji konieczne jest uzyskanie zgody wspólnoty mieszkaniowej. Klimatyzatory typu split, zwłaszcza te z niższej półki cenowej lub starszego typu, generują hałas i mogą powodować zacieki na elewacji (część urządzenia jest montowana po zewnętrznej stronie budynku). Ponadto wspólnota mieszkaniowa lub deweloper mogą nie zgodzić się na montaż takiego klimatyzatora ze względów estetycznych. Niemniej jednak jest to rozwiązanie, które może pomóc znieść uciążliwe upały.

Innym rozwiązaniem są:

Klimatyzatory przenośne – w tym przypadku nie trzeba montować żadnych elementów na zewnątrz budynku. Takie urządzenia mogą skutecznie ochłodzić temperaturę powietrza w pomieszczeniach o mniejszej kubaturze.

Klimatyzery – do chłodzenia wykorzystują lód lub zimną wodę. Są tańsze niż klimatyzatory, jednak działają słabiej i zwiększają wilgoć w mieszkaniu.

Zimna woda, lód i wentylatory – jeśli nie możesz zamontować w mieszkaniu klimatyzacji, w chłodzeniu wnętrz mogą pomóc Ci wentylatory i ustawione przed nimi miski z zimną wodą lub lodem. Jeśli korzystasz z wentylatorów elektronicznych, zachowaj ostrożność – uważaj, aby nie wylać wody na urządzenie.

Wyłączone sprzęty elektryczne

Niektóre urządzenia elektryczne generują dużo ciepła. Są to m.in. lodówka, kuchenka, piekarnik, mikrofalówka, telewizor czy oświetlenie. O ile wyłączenie lodówki w upalne dni jest raczej niemożliwe, o tyle racjonalne korzystanie z pozostałych sprzętów i korzystanie z nich tylko wtedy, gdy to konieczne, to rozsądne posunięcie.

W przypadku oświetlenia najwięcej ciepła generują tradycyjne żarówki. Warto więc zainwestować w żarówki energooszczędne lub oświetlenie LED-owe.

Otwieranie okien w odpowiednich porach
Jeśli chcesz wietrzyć mieszkanie, zostaw tę czynność na godziny wieczorne lub poranne – wtedy, gdy temperatura na zewnątrz jest niższa niż w mieszkaniu. Mieszkanie wietrz przez 4-6 godzin lub przez całą noc. Porzuć stare zwyczaje i gdy wychodzisz z domu, nie zostawiaj otwartych okien. W dzień temperatura jest najwyższa i do mieszkania może dostać się najwięcej ciepłego powietrza. Zamknij więc okna i zasuń rolety.

 

Nie wiesz, jakie rolety dobrać do okien? Skontaktuj się z nami! Dopasujemy rodzaj, rozmiar i kolor
rolet zewnętrznych do Twoich potrzeb i oczekiwań.