Wszystko, co warto wiedzieć o roletach zewnętrznych

24 kwietnia 2024
admin

Jakie rolety zewnętrzne wybrać – natynkowe czy nakładane, plastikowe czy aluminiowe? Czy w ogóle warto je zamontować? Czy rolety chronią przed włamaniami? A przed chłodem albo upałem? Sprawdźmy najważniejsze informacje na temat rolet zewnętrznych. 

Rodzaje rolet – adaptacyjne i nakładane

Wyróżniamy dwa rodzaje rolet zewnętrznych. Pierwsze to rolety adaptacyjne (natynkowe), czyli takie, które montuje się na ścianie bądź oknie. Drugie to rolety nakładane – montowane w ościeżnicy okna. Przyjrzyjmy się bliżej jednym i drugim. 

Rolety adaptacyjne (natynkowe) 

Rolety natynkowe mogą być zamontowane na oknie lub na ścianie, niezależnie od tego, czy wymieniasz okna, czy nie. Są cenione m.in. za uniwersalność zastosowania. 

Jak działa mechanizm rolet natynkowych? Skrzynki, do których zwijają się rolety po odsłonięciu okna, są montowane albo na samym oknie, albo na ścianie. Na te skrzynki zakładane są aluminiowe prowadnice, które przymocowuje się do elewacji lub ramy okiennej. Dzięki temu nie trzeba podejmować decyzji o wyborze rolet zewnętrznych już na etapie budowy albo w trakcie wymiany okien (jak to ma miejsce w przypadku rolet nakładanych).

Dużą zaletą rolet natynkowych jest to, że nie ingerują one w ciągłość muru oraz warstwę izolacyjną. Sam montaż jest stosunkowo prosty i szybki. Ponadto dostęp do elementów, które wymagają konserwacji, jest łatwy – wystarczy, że otworzysz ruchomą klapę rewizyjną, która znajduje się na zewnątrz budynku. 

Rolety nakładane

Rolety nakładane są montowane w górnej części ościeżnicy i stanowią integralną część framugi. Są zintegrowane z oknami. W przeciwieństwie do rolet natynkowych mogą być zamontowane tylko w trakcie budowy domu lub podczas wymiany okien. 

Jak działa mechanizm rolet nakładanych? Skrzynie, do których zwijają się rolety, są umieszczane wewnątrz konstrukcji budynku. Konserwacja mechanizmów jest możliwa od wewnątrz pomieszczenia, dzięki czemu masz do nich wygodny dostęp z wnętrza domu lub mieszkania. Mechanizm zwijający jest chroniony przed czynnikami atmosferycznymi. Dodatkową zaletą rolet nakładanych jest to, że nie ingerują one w wygląd elewacji i nie wpływają na jej estetykę.

Rolety zewnętrzne plastikowe czy aluminiowe?

Rolety zewnętrzne wykonuje się z plastiku (PVC) lub aluminium. Jedne i drugie mają swoje zalety. Przyjrzyjmy się im bliżej. 

Rolety plastikowe 

Rolety PVC są stosunkowo lekkie, a ich obsługa jest prosta i wygodna. Działają cicho i łatwo utrzymać je w czystości. Zwykle są też tańsze od rolet aluminiowych. Sprawdzają się bardzo dobrze jako ochrona przed światłem; zapobiegają intensywnemu nagrzewaniu się wnętrz w upalne dni i wychładzaniem zimą. 

Rolety aluminiowe 

Zewnętrzne rolety aluminiowe są wytrzymałe i odporne na warunki atmosferyczne, płowienie i uszkodzenia mechaniczne. Są też bardziej odporne na działania włamywaczy niż rolety plastikowe – mogą więc stać się dodatkową ochroną antywłamaniową Twojego domu lub mieszkania. Tak jak rolety plastikowe łatwo utrzymać je w czystości, jednak mogą być nieco cięższe, a przez to odrobinę trudniejsze w obsłudze. 

Wskazówka! Jakie rolety wybrać? Polecamy Ci nakładane rolety PVC, jeśli szukasz uniwersalnego, ekonomicznego rozwiązania; albo aluminiowe rolety adaptacyjne, jeśli budujesz dom lub zamierzasz wymieniać okna i do tego zależy Ci na najwyższej wytrzymałości oraz zwiększonym bezpieczeństwie. 

Najważniejsze zalety rolet zewnętrznych 

Rolety zewnętrzne pełnią wiele funkcji – nie tylko chronią wnętrza przed słońcem. Przyjrzyjmy się ich największym zaletom.

Ochrona przed zimnem 

Rolety zewnętrzne zmniejszają straty ciepła jesienią i zimą, szczególnie jeśli Twoje okna nie mają najlepszych parametrów w zakresie energooszczędności. Roleta jest bowiem kolejną barierą, jaką musi pokonać ciepło, by wydostać się na zewnątrz, a także dodatkową ochroną przed wiatrem i zimnym powietrzem z zewnątrz. 

Obecność rolet docenisz przede wszystkim po zachodzie słońca, gdy temperatura powietrza spada, a także w czasie silnych wiatrów i śnieżyc. 

Ochrona przed gorącem 

Oprócz tego, że rolety zewnętrzne blokują dostęp promieni słonecznych do wnętrz, to są także dodatkową barierą między gorącym powietrzem na zewnątrz a wnętrzami domu czy mieszkania. Poza tym dzięki roletom zewnętrznym szyby w oknach nie nagrzewają się tak jak wtedy, gdy opuszczasz rolety wewnętrzne czy żaluzje. 

Wskazówka! Latem warto opuścić rolety, zanim zrobi się gorąco. 

Ochrona przed hałasem 

Mieszkasz przy ruchliwej ulicy lub w hałaśliwej okolicy, albo po prostu cenisz sobie ciszę? Roleta zewnętrzna np. w Twojej sypialni dodatkowo wyciszy wnętrze i dzięki temu może poprawić jakość snu. 

Ochrona okna 

Opuszczenie rolety zewnętrznej w czasie wichury uchroni Twoje okno przed uszkodzeniem na skutek zderzenia np. z gałęzią czy innym przedmiotem przyniesionym przez wiatr. Co więcej, zmniejszy się też negatywny wpływ czynników atmosferycznych, takich jak zmienne temperatury, palące słońce, mróz, grad, silny wiatr. 

Ochrona przed włamaniem

Każda roleta zewnętrzna – niezależnie od tego, czy jest wyposażona w dodatkowe zabezpieczenia antywłamaniowe – będzie kolejną barierą, jaką włamywacz musi pokonać, by dostać się do środka. Oczywiście, im roleta będzie solidniejsza, tym bardziej zwiększy się poziom bezpieczeństwa w Twoim domu. Jeśli więc zależy Ci na dużej ochronie, postaw na rolety aluminiowe z dodatkowymi zabezpieczeniami. 

Na koniec warto wspomnieć też o tym, że rolety zewnętrzne mogą obniżyć rachunki za prąd i ogrzewanie. Zimą pomogą zatrzymać ciepłe powietrze we wnętrzach i dzięki temu spadnie konieczność podkręcania grzejników. Natomiast latem nie trzeba będzie rozkręcać klimatyzacji ani włączać wiatraków, by cieszyć się przyjemnym chłodem. 

Jeśli myślisz o montażu rolet zewnętrznych i jesteś z Warszawy lub okolic, zachęcamy Cię do kontaktu z nami. Pomożemy Ci wybrać optymalne rozwiązanie.