Wymiana okien zimą – czy to możliwe?

25 listopada 2021
admin

Choć pomysł wymiany okien zimą czy nawet jesienią może wydawać się niektórym nierozsądny, to zdarzają się przecież sytuacje, że właśnie w najchłodniejszych miesiącach roku trzeba wymienić stolarkę na nową. Gdy okna są nieszczelne czy uległy awarii, nie ma na co czekać – trzeba działać szybko. Wymiana okien zimą jest jak najbardziej możliwa. Trzeba jednak pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Sprawdź, na co zwrócić uwagę, zanim zdecydujesz się na montaż okien, jak przygotować się do wymiany i kiedy najlepiej wymieniać stolarkę.

Wymiana okien zimą a warunki pogodowa – co może utrudniać lub uniemożliwić prace?

Zimy w ostatnich latach nie są mroźne, a śnieg pada zwykle przez maksymalnie kilka tygodni w roku. Nawet w grudniu, styczniu i lutym temperatury bardzo często wskazują kilka stopni powyżej zera. W takich warunkach najczęściej można wymieniać okna bez ryzyka ich uszkodzenia.

Teoretycznie stolarkę możne montować nawet w czasie kilkustopniowego mrozu (do minus 10°C). O ile jednak same okna zniosłyby taką temperaturę, to pianka montażowa już nie – przy ujemnych temperaturach nie wypienia się tak, jak powinna i nie zachowuje swoich właściwości. Dodatniej temperatury potrzebuje także zaprawa do wykańczania ościeżnic. W związku z tym, aby wymiana okien była możliwa, temperatura nie powinna spaść poniżej zera. 

Warto wiedzieć! Wymiana okien zimą a wychłodzenie wnętrz

Wychłodzenie pomieszczeń w domu czy mieszkaniu może wydawać się wyzwaniem, jednak warto wiedzieć, że montaż okien najczęściej nie trwa długo. Wymiana jednego, standardowego okna zabiera mniej więcej 60-90 minut. Czas potrzebny na montaż stolarki jest uzależniony od tego, ile okien wymieniasz, a także ile pracowników jednocześnie zajmuje się montażem. Otwór okienny pozostaje nieuszczelniony tylko przez około 30-50 minut. 

Kiedy najlepiej wymieniać okna? 

Okien nie należy wymieniać ani wtedy, gdy temperatura spada poniżej zera, ani w czasie największych upałów. Podczas skrajnych warunków atmosferycznych materiały montażowe tracą swoje właściwości, co może wpływać na jakość całej stolarki. Montaż okien mogą utrudniać także sile wiatry i deszcze. 

Optymalnymi miesiącami na wymianę okien są miesiące wiosenno-letnie i wczesno-jesienne. Jeśli jednak wczesną wiosną czy zimą okaże się, że nie obejdzie się bez montażu nowej stolarki, nie ma na co czekać – gdy termometr pokaże kilka kresek powyżej zera, sprawna ekipa montażowa powinna bez trudu wstawić nowe okna.

Zanim wymienisz okna – jak przygotować się do montażu stolarki?

Wybór modelu okien

Nowe okna w mieszkaniu czy w domu to często niemały wydatek, dlatego warto podjąć przemyślaną decyzję i postawić na dobrej jakości produkty. Solidne, wytrzymałe okna będą służyć Ci przez długie lata lub całe dekady.

Jednymi z najtrwalszych rodzajów okien są okna drewniane. Wyróżniają się bardzo dobrymi parametrami termoizolacyjnymi i akustycznymi. Jeśli rama ulegnie uszkodzeniu, stosunkowo łatwo jest naprawić usterkę. W dodatku okna drewniane wyglądają elegancko i są ponadczasowe. 

Odporne na warunki atmosferyczne są także okna metalowe, jednak niektórym użytkownikom przeszkadza chłód ram. Z kolei okna PVC są często tańsze niż np. okna drewniane. Mogą mieć bardzo dobre właściwości, jednak warto zwrócić szczególną uwagę np. na parametry w zakresie energooszczędności.

Czas oczekiwania na wymianę

Czas oczekiwania na usługę trwa zwykle około kilku tygodni. Jest uzależniony m.in. od rodzaju, wielkości czy ilości okien. Jeśli chcesz mieć pewność, że okna w Twoim domu zostaną wymienione na czas, np. jeszcze przed zimą, skontaktuj się z dostawcą z odpowiednim wyprzedzeniem. 

Pomiary otworów okiennych

Przed montażem okien konieczne jest wykonanie dokładnych pomiarów otworów okiennych. Jeśli chcesz zrobić to samodzielnie, musisz zachować maksymalną dokładność. Najlepiej będzie, jeśli pomiary wykona specjalista z firmy, która dostarczy i zamontuje stolarkę. Idealnie byłoby, gdyby zmierzył okna jeszcze przed dopasowaniem zamówienia. 

Specjalista powinien ocenić, czy nowa stolarka może być zamontowana w wybranym przez Ciebie miejscu. Zmierzy szerokość i wysokość otworów oraz długość przekątnych. Zweryfikuje wymiary zamówionych okien pod kątem montażu. Wszystko po to, aby okna mogły zostać wstawione i uszczelnione w optymalny sposób.

Przygotowanie wnętrz 

Tuż przed samym montażem zabezpiecz wnętrza przed pyłem. Zasłoń grzejniki, przykryj folią podłogi i meble. Zabezpiecz też podłogę na balkonie (upadające podczas demontażu fragmenty tynku mogą uszkodzić powierzchnię płytek czy paneli). Zdejmij zasłony i firany. Jeśli to możliwe, odsuń od okien meble, które mogą utrudniać ekipie montażowej dostęp do otworów okiennych. 

Wymiana okien zimą a zabezpieczenie roślin 

Mimo iż wymiana stolarki nie trwa długo, warto zabezpieczyć przed chłodem kwiaty doniczkowe, zwłaszcza te, które są wrażliwe na niskie temperatury lub nagłe zmiany warunków.

Wymiana okien jest ważną inwestycją, ale najczęściej nie jest zbyt uciążliwa dla klientów. Po Twojej stronie zostanie prawdopodobnie przygotowanie wnętrz i zabezpieczenie mebli oraz podłóg. Nawet zimą nie powinieneś za bardzo odczuć prac ekipy montażowej.