Planujesz remont? Zabezpiecz okna! Podpowiemy Ci, jak to zrobić

21 marca 2020
admin

Podczas remontu zabrudzeniom i uszkodzeniom mogą ulec nie tylko szyby w oknach, ale też – a może przede wszystkim – profile, okucia i zawiasy (należy uważać także na elementy mechaniczne w drzwiach). Podpowiadamy, co zrobić, by zabezpieczyć stolarkę okienną przed kurzem, pyłem, tynkiem, farbą i innymi zabrudzeniami.

Zanim zaczniesz remont – lista niezbędnych akcesoriów

Nim przystąpisz do osłaniania okien, zaopatrz się w następujące akcesoria:

  • Folia do osłonięcia szyb i ram – kup jej dużo, aby wystarczyło Ci na całą stolarkę i aby zabezpieczyć się na wypadek przedziurawienia folii. Możesz użyć np. folii malarskiej, ale zwróć uwagę, by nie była zbyt cienka.
  • Taśma papierowa – przykleisz nią folię i zabezpieczysz całe ramy. Tego rodzaju taśma nie jest pokryta silnym klejem, więc ryzyko, że uszkodzi on okna, jest znikome.
  • Robocza klamka – aby w 100% zabezpieczyć okna, najlepiej jest odkręcić wszystkie klamki. W trakcie remontu mogą one ulec uszkodzeniu. Żeby jednak nie pozbawiać się możliwości uchylenia okna i wywietrzenia wnętrz, zaopatrz się w roboczą klamkę, którą w razie potrzeby będziesz mógł przełożyć z okna do okna.

Jak zabezpieczyć okna – instrukcja krok po kroku

  1. Masz nowe okna? Sprawdź, czy nie ma na nich foli ochronnej, która została od nowości. Przed remontem zdejmij ją i upewnij się, czy okna są czyste, czy może ubrudziły się podczas transportu lub montażu. Jeśli okna dopiero co zostały zamontowane, przyjrzyj się, czy nie ma na nich żadnych uszkodzeń.
  2. Wyczyść okna – umyj dokładnie przede wszystkim okucia, ale nie zapomnij o pozostałych elementach. Odtłuść ramy, by taśma dobrze się na nich trzymała.
  3. Nałóż nową folię ochronną – szczególną uwagę zwróć na ruchome elementy, ponieważ to one są najbardziej podatne na uszkodzenia. Zawiasy i okucia są wrażliwe na pył, który może mieć negatywny wpływ na pracę całego mechanizmu. Jeśli odkręcasz klamki, przed nałożeniem folii możesz zakleić otwory taśmą.
  4. Jeśli na oknach pojawiają się zabrudzenia, usuń je natychmiast – gdy pozostawisz okno zabrudzone, może powstać na nim stałe uszkodzenie (dotyczy to m.in. okleiny na profilach okiennych).

Ważne! Do czyszczenia okien wykorzystuj miękkie ścierki lub inne, delikatne materiały. Stosuj też łagodne detergenty, najlepiej o neutralnym pH i nakładaj je w niewielkich ilościach.

Koniec remontu – co dalej?

Po skończonym remoncie, kiedy usuniesz już największy bałagan i pozbędziesz się pyłu, usuń folię i taśmę z okien. Zrób to ostrożnie, żeby nie uszkodzić żadnego z elementów. Następnie przyjrzyj się oknom i sprawdź, czy nie ma na nich dużych zabrudzeń lub uszkodzeń. Koniecznie umyj dokładnie całe okna – nie tylko szyby i ramy, ale też okucia, zawiasy i inne ruchome oraz ukryte elementy. Sprawdź, czy nie dostał się tam żaden pył (możesz dla pewności użyć odkurzacza).

Jak dbać o okna?

Aby Twoje okna przetrwały lata w doskonałym stanie, pamiętaj o podstawowych środkach ostrożności i odpowiednich nawykach. Oto ABC dbania o stolarkę okienną:

  • Myj okna minimum raz na kwartał (lub częściej, jeśli mieszkasz blisko drogi lub w zanieczyszczonej okolicy).
  • Raz w roku dokonuj konserwacji uszczelek i okuć – należy dokładnie je wyczyścić i usunąć cały bród, a potem posmarować preparatem do konserwacji uszczelek/okuć lub techniczną wazeliną.
  • Wymień uszczelki, jeśli ulegną one stwardnieniu lub sparceniu – nowa uszczelka nie powinna być droga. Podczas wymiany zwróć uwagę, by równo i dokładnie ją przykleić na czystą i suchą powierzchnię.

Odpowiednio zabezpieczone, a potem wyczyszczone okna powinny wyjść z remontu bez szwanku. Pamiętaj o regularnej konserwacji i myciu całej stolarki okiennej – zarówno od środka, jak i na zewnątrz.