Okna w łazience

2 marca 2023
admin

Czy okno w łazience to dobry pomysł?

Nowoczesne budownictwo charakteryzuje m.in. duża ilość naturalnego światła w każdym pomieszczeniu. Okno w łazience nie jest już niczym zaskakujących, ale mimo to nadal wielu inwestorów zastanawia się, czy montować przeszklenie w tym pomieszczeniu. Czy łazienka z oknem jest dobrym pomysłem? Jakie są wady, a jakie zalety tego rozwiązania? Sprawdźmy najważniejsze ZA i PRZECIW. 

Naturalne światło

Okno w każdym pomieszczeniu jest źródłem naturalnego światła. A naturalne światło to nie tylko jaśniejsza przestrzeń – to także oszczędność energii. W ciągu dnia, gdy świeci słońce, nie musimy za każdym razem włączać sztucznego oświetlenia i dzięki temu wpływamy realnie na zmniejszenie rachunków za prąd. 

Naturalne oświetlenie w łazience może też wpływać na temperaturę powietrza w pomieszczeniu. Gdy okna są usytuowane np. od strony południowej czy południowo-zachodniej, do wnętrza wpada dużo światła, a tym samym – ciepła. Warto jednocześnie pamiętać, by w łazienkach zlokalizowanych po stronie północnej nie montować dużych przeszkleń. Dlaczego? Północna ekspozycja zapewnia niewielką ilość światła w ciągu dnia, dlatego okna (zwłaszcza gorszej jakości i starej generacji), zamiast dogrzewać pomieszczenie, mogą je wychładzać. 

Dobra wentylacja

W łazience panuje wyjątkowo dużo wilgotność. Im więcej domowników (i im częściej) się w niej kąpię, tym bardziej wilgotność w pomieszczeniu rośnie. Para osadza się na wszystkich powierzchniach. Gdy nie znajduje ujścia, może powodować powstawanie wilgoci czy pleśni, a także przyczyniać się do szybszego niszczenia drzwi czy mebli pokrytych okleiną. Okno w łazience – zwłaszcza z możliwością regulowania stopnia uchylenia czy z możliwością rozszczelnienia – pomaga zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza.

Aranżacja łazienki z oknem

Okno w łazience pozwala uzyskać nowy wymiar aranżacyjny. Przeszklenie otwiera przestrzeń, wpuszcza do niego światło i pozwala urządzić wnętrze w niebanalny sposób. Daje też możliwość wstawienia do łazienki kwiatów, które zdecydowanie uatrakcyjniają pomieszczenie (świetnie sprawdza się np. paproć, która lubi wilgoć). 

Okno w łazience pozwala zażywać kąpieli i jednocześnie cieszyć się widokiem na zewnątrz lub patrzeć w niebo (jeśli decydujesz się na montaż okna połaciowego w łazience).

ALE!

Okno w łazience ma też swoje wady jeśli chodzi o aranżację przestrzeni – zwłaszcza w małych pomieszczeniach. Zabiera bowiem część ściany, na której można byłoby ustawić meble, sprzęty czy inne elementy wyposażenia. Wymusza też zaaranżowanie przestrzeni potrzebnej na otwarcie skrzydła.

Wskazówka! Jeśli łazienka ma niewielkie rozmiary, ale nie chcesz rezygnować z montażu okna, zdecyduj się na stolarkę niewielkich rozmiarów lub ulokuj ją w górnej części ściany. W małych pomieszczeniach okno możesz zlokalizować np. nad toaletą, umywalką lub wanną i wykorzystać jako dodatkową półkę. 

Co z prywatnością?

Jeśli łazienka jest zlokalizowana na parterze czy w niewielkiej odległości od innych domów, wyzwaniem może być zadbanie o poczucie intymności w łazience. Jak poradzić sobie z zachowaniem prywatności? Rozwiązań jest kilka. Możesz np. zdecydować się na montaż mniejszego okna usytuowanego wyżej niż standardowo, czyli bliżej sufitu, ponad wysokością głów. Możesz też zamontować w oknach rolety lub plisy (zwłaszcza te drugie pozwalają osłonić okno tylko od dołu, by uchronić się przed spojrzeniami osób z zewnątrz i jednocześnie całkowicie nie blokować dostępu światła do wnętrza). I wreszcie, możesz zdecydować się na montaż okna z szybą mleczną.

Dobrym rozwiązaniem w łazienkach ze skosami i na ostatnich piętrach, jest montaż okna dachowego. Z jednej strony zapewnia ono dopływ światła i dobrą cyrkulację powietrza, a z drugiej pozwala zachować prywatność. 

Funkcjonalność – dodatkowa powierzchnia do mycia

Okno w łazience to dodatkowa powierzchnia do mycia. Jeśli szyba znajduje się w niewielkiej odległości od wanny czy umywalki, szybko może zostać zachlapana. W dodatku unosząca się w powietrzu para wodna może prowadzić do powstawania zacieków. Konieczność mycia dodatkowego okna w domu może być dla niektórych sporym minusem. Z drugiej strony, jak już wspomnieliśmy, okno w łazience przyczynia się do poprawy cyrkulacji powietrza. Dzięki temu mniej pary wodnej osadza się na ścianach, meblach czy wyposażeniu.

Może Cię zainteresować: Jak umyć okna, żeby były olśniewająco czyste?

Okno w łazience – więcej wad czy zalet?

W ogólnym rozrachunku okno w łazience ma więcej zalet niż wad. Doświetla wnętrze i optycznie je powiększa, poprawia cyrkulację powietrza i daje nowe możliwości aranżacyjne. W dodatku możliwość dopasowania wielkości i kształtu okna sprawia, że przeszklenie może sprawdzić się nawet w małych pomieszczeniach (choć projekt takich pomieszczeń trzeba dokładnie przemyśleć – tak, by okno nie zabrało miejsca niezbędnego na podstawowe wyposażenie tego wnętrza). 

Zanim zdecydujesz się na montaż okna w łazience, dobrze zaplanuj jego położenie względem innych elementów wyposażenia. A jeśli masz wątpliwości lub pytania na temat okien, zapraszamy do kontaktu. Chętnie podpowiemy Ci, które rozwiązanie będzie najlepsze do Twojej łazienki.