Stan okien w mieszkaniu z rynku wtórnego – sprawdź, na co koniecznie zwrócić uwagę, zanim zdecydujesz się na zakup mieszkania

11 maja 2022
Drutex

Nieszczelne okna, wygięte profile, pęknięta szyba, zacinające się zawiasy i klamki, kiepska izolacyjność termiczna i akustyczna – wszystko to może czekać na potencjalnych kupców mieszkań z rynku wtórnego. Jeśli masz w planach zakup takiego lokalu, uważnie przyjrzyj się stolarce. Tym bardziej że niektórych wad nie widać na pierwszy rzut oka. Zachowaj czujność, żeby po podpisaniu umowy u notariusza nie okazało się, że cała stolarka jest do wymiany. Jeśli zauważysz wadliwość okien odpowiednio wcześniej, będziesz mieć szansę negocjacji ceny nieruchomości.

Okna w mieszkaniach z rynku wtórnego – co może na Ciebie czekać? 

Cena metra kwadratowego mieszkania z rynku wtórnego jest zwykle niższa niż mieszkania deweloperskiego. Poza tym rynek wtórny często kusi dobrymi lokalizacjami – w centralnych, dobrze skomunikowanych częściach miast. Jednak coś za coś – niższa cena oznacza nierzadko konieczność wykonania generalnego remontu, łącznie z wymianą instalacji i, no właśnie, okien. 

Zdarza się, że okna, które na pierwszy rzut oka wyglądają na sprawne, skrywają sporo niespodzianek (albo skrywa je właściciel mieszkania). Może okazać się, że np.:

  • Okna są nieszczelne, a mechanizmy się zacinają. Stolarka nie izoluje hałasów z zewnątrz, a przez szczeliny w ramach wieje wiatr. Łatwo przeoczyć nieszczelności szczególnie wtedy, gdy oglądasz mieszkanie w bezwietrzny, ciepły dzień. 
  • Okna w czterech pomieszczeniach na pięć działają sprawnie, ale w piątym zdecydowanie odbiegają od standardu pozostałych. Z tego powodu warto sprawdzić dosłownie każde okno. 
  • Pod opuszczoną roletą ukrywa się pęknięta szyba. 
  • Stan drzwi balkonowych jest dużo gorszy od stanu okien. Powód? Być może drzwi były wyważone podczas włamania lub wtedy, gdy konieczna była pomoc osobie starszej przebywającej w mieszkaniu. Rama takiego okna lub drzwi zazwyczaj jest wygięta, a niektóre elementy wyłamane. Często widać ślady np. po łomie. Czym to skutkuje? Oczywiście dużą nieszczelnością.
  • Ramy okien drewnianych mogą być uszkodzone i zamalowane lub przykryte kiepskiej jakości materiałami. Przyjrzyj się dokładnie powierzchni drewna i sprawdź, czy wygląda na suche, pozbawione dziur i rys. 

Po czym poznać, że okna trzeba wymienić?

Wypaczona rama

W starych oknach zwykle jest to skutek wieku stolarki (ramy wypaczają się ze starości). W nowych – wada fabryczna, efekt złego montażu lub uszkodzenie mechaniczne (np. na wspomnianego włamania). 

Gdy ramy są wypaczone, okno traci szczelność – z wnętrza ucieka ciepłe powietrze, a do środka dostaje się chłodne. Często stojąc obok takiej stolarki lub przykładając do niej rękę, można wręcz poczuć wiejący wiatr. Poza tym do pomieszczenia docierają hałasy z zewnątrz, co zdecydowanie obniża komfort przebywania we wnętrzach. 

Oczywiście na krótką metę może zadziałać regulacja docisku skrzydła czy uszczelnienie okna taśmą, jednak takie metody mogą tylko nieco odroczyć konieczność wymiany okna. 

Warto wiedzieć! Jak ocenić wypaczenie ramy okna?

Do płaszczyzny ramy przyłóż poziomicę. Jeśli na płaszczyźnie o długości 1 m odchylenie będzie większe niż 3 mm, okno powinno zostać wymienione.

Uszkodzenia mechaniczne okien

Zwróć uwagę na to, czy ramy okien lub systemy blokowania nie są uszkodzone. Sprawdź, czy szyby nie są pęknięte – nawet niewielkie uszkodzenie może wiązać się z koniecznością wymiany stolarki. Zwłaszcza jeśli przyczyną pękniętej szyby jest złe osadzenie okna. 

Oczywiście część uszkodzeń można naprawić, a wadliwe elementy wymienić. Jednak poważniejsze wady mogą wiązać się z koniecznością montażu nowego okna. Zdarza się też, że niemożliwa jest wymiana samych drzwi balkonowych, bez konieczności wymiany okna. Dotyczy to zwłaszcza starszych technologii – nowe drzwi mogą po prostu nie pasować do zamontowanych przy nich okien.

Przeczytaj jak dbać o ramy okien

Niska dźwiękoszczelność okien

Okna powinny nie tylko chronić przed stratami ciepła, ale także dobrze wyciszać wnętrza. Dźwiękoszczelność jest parametrem ważnym szczególnie w nieruchomościach położonych w centralnych częściach miast, przy szkołach, centrach handlowych, parkingach, ruchliwych ulicach i wszędzie tam, gdzie na zewnątrz budynku generowany jest hałas. „Ciche okna” docenią wszyscy, a przede wszystkim osoby, które do pełnego relaksu i odpoczynku potrzebują ciszy. 

Być może podczas oględzin mieszkania, które chcesz kupić, trudno będzie ocenić, czy okna dobrze izolują hałas. Warto jednak postarać się o chwilę ciszy i wsłuchać się w dźwięki, jakie docierają do wnętrza, gdy okna są zamknięte.

Warto wiedzieć! Współczynnik Rw, wyrażany w decybelach, określa, jak bardzo okna będą chronić wnętrza przed hałasem. Im współczynnik ten jest wyższy, tym lepiej. Stare okna zwykle mają Rw na poziomie około 28 dB. Współcześnie najlepsze modele okien mają Rw nawet na poziomie 47 dB. 

Jeśli okaże się, że okna w Twoim potencjalnym mieszkaniu mają więcej minusów niż plusów, nie musi to oznaczać fiaska transakcji. Postaraj się wynegocjować niższą cenę nieruchomości, wykazując konkretne koszty, jakie trzeba będzie ponieść na wymianę stolarki okiennej. I pamiętaj, że nie ma tego złego – jeśli zdecydujesz się na wymianę stolarki zaraz po zakupie mieszkania, będziesz cieszyć się nowymi, stylowymi i funkcjonalnymi oknami przez długie lata. Montaż nowych okien zawsze pociąga za sobą konieczność odmalowania ścian wokół stolarki, więc może lepiej pomyśleć o tym przed wykonaniem generalnego remontu? 

Jeśli chcesz wycenić montaż stolarki okiennej albo potrzebujesz porady w kwestii wyboru technologii czy rodzaju ram okiennych, skontaktuj się z nami. Chętnie udzielimy Ci niezbędnego wsparcia.