Wymiana okien w bloku – co trzeba wiedzieć?

23 sierpnia 2023
admin

Wymiana okien w mieszkaniu w bloku czy kamienicy wiąże się nie tylko z wyborem konkretnego modelu czy dopasowaniem parametrów stolarki do swoich potrzeb. Zanim wymienisz okna, musisz dowiedzieć się, jak bardzo ograniczają Cię przepisy wspólnoty czy spółdzielni, albo – jeśli mieszkasz w kamienicy – czy budynek nie jest objęty nadzorem konserwatora zabytków. Sprawdź więc, jakie są formalności związane z wymianą okien w bloku i na jakie rozwiązania postawić. 

Wymiana okien w bloku – formalności 

Zanim wybierzesz nowe okna, przeczytaj regulamin zarządcy budynku lub skontaktuj się ze spółdzielnią czy wspólnotą mieszkaniową. Ustal, czy potrzebujesz oficjalnej zgody na wymianę okien, a także, czy masz dowolność w kwestii wyboru modelu i koloru nowych okien. Zdarza się, że zarządcy nakładają pewne ograniczenia w kwestii np. liczby i podziału skrzydeł oraz drzwi balkonowych (np. nie ma możliwości montażu okien jednoskrzydłowych). Nie ma też możliwości powiększenia otworów okiennych. Najsurowsze zasady obowiązują mieszkańców budynków wpisanych do rejestru zabytków. W takich miejscach (zwykle są to kamienice) wygląd stolarki jest ściśle określany przez konserwatora zabytków. 

Niestety nawet jeśli wytyczne zarządcy nie odpowiadają Twoim planom, nie masz zbyt dużej możliwości manewrów. Działania na własną rękę mogą skutkować nałożeniem kar lub koniecznością ponownej wymiany stolarki (na taką, która spełnia kryteria). 

Co dalej? Jakie okna wybrać do mieszkania w bloku lub w kamienicy? Sprawdźmy to.

Okna plastikowe, drewniane czy aluminiowe?

W blokach i kamienicach najpopularniejsze są okna plastikowe (inaczej: PVC lub potocznie „okna PCV”). Mają korzystny stosunek jakości do ceny, a do tego mogą zapewniać świetne parametry techniczne, dobrze chronić przed zimnem, hałasem i smogiem. Są funkcjonalne, wygodne w użytkowaniu, trwałe i łatwe w utrzymaniu, a do tego dają możliwość dopasowania koloru ram do wystroju wnętrz.

Innym, popularnym, choć nieco droższym rozwiązaniem do mieszkań w blokach są okna drewniane. Mają one niewątpliwe walory estetyczne, są bardzo trwałe i mogą przetrwać dziesiątki lat (choć muszę być odpowiednio konserwowane).

Rzadziej spotykane, zwłaszcza w kamienicach i starszych blokach, w których przeszklenia nie mają dużych rozmiarów, są okna aluminiowe. Wyróżniają się bardzo dużą odpornością na czynniki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne. Są sztywne, dlatego świetnie sprawdzają się przy dużych przeszkleniach.

Więcej na temat okien plastikowych, drewnianych, aluminiowych i drewniano-aluminiowych przeczytasz tutaj.

Jaki kolor okien wybrać do mieszkania w bloku?

Wracamy na chwilę do punktu pierwszego – wymiana okien i formalności. Wielu zarządców nakłada na mieszkańców konieczność montażu okien w konkretnym kolorze, by dzięki temu zachować spójność estetyczną budynku. W blokach najczęściej montuje się okna w kolorze białym. W budynkach zabytkowych lub w nowszych inwestycjach ramy okien muszą mieć czasem kolor brązowy. Rzadziej spotykane są ramy szare/antracytowe. 

Warto wiedzieć! Inny kolor ram na zewnątrz i od środka! 

Jeśli kolor narzucony przez zarządcę nie pasuje do Twojej wizji wystroju wnętrz, możesz zdecydować się na okna dwukolorowe. Ramy takich okien mogą być z zewnątrz np. białe a od środka brązowe (lub odwrotnie).

Okna energooszczędne do bloku – czy to ma sens?

Znaczna część mieszkań w budynkach wielorodzinnych jest opomiarowana. To oznacza, że mieszkańcy płacą za media wg indywidualnego zużycia. Warto zatem postawić na dobre okna, które zmniejszają straty ciepła, bo dzięki temu można sporo zaoszczędzić (a do tego cieszyć się komfortową temperaturą we własnym domu). Im mniej ciepła ucieknie z wnętrz, tym mniej trzeba będzie je ogrzewać.

Nowoczesne, dobrej jakości okna mają bardzo dobre parametry techniczne w zakresie izolacji termicznej. W połączeniu z dobrze ocieplonym budynkiem tworzą świetny duet, który będzie zmniejszał straty ciepła, a co za tym idzie – pomagał obniżyć rachunki za ogrzewanie.

Okna energooszczędne mają niski współczynnik przenikania ciepła U i tym samym zapewniają minimalną utratę ciepła. Pozwalają więc znacznie zaoszczędzić na ogrzewaniu. W perspektywie kilku lat inwestycja w energooszczędną stolarkę może się zwrócić. Jeśli jednak budżet nie pozwala Ci na taki wydatek, to nawet okna, które nie spełniają norm energooszczędności, ale są dobrej jakości i wyposażone w dwu- lub trzyszynowe pakiety, pozwolą utrzymać optymalną, komfortową temperaturę we wnętrzach.

 

Więcej porad na temat wymiany i montażu okien znajdziesz na naszym blogu. Zapraszamy! 

To może Cię zainteresować: